Рада попередньо схвалила кримінальну відповідальність за використання фейкових COVID-сертифікатів. Яке покарання?

Депутати Верховної Ради у першому читанні підтримали введення кримінальної відповідальності за створення, розповсюдження та використання підробних COVID—сертифікатів.

Відповідний документ підтримали 282 парламентарі.

Законопроєктом пропонують доповнити Кримінальний кодекс статтею 321-3 (незаконні дії з документами, що стосуються проведення профілактичних щеплень).

Документ передбачає, що за використання фейкових COVID-сертифікатів загрожуватиме від 17 тисяч до 34 тисяч гривень штрафу або до 2 років обмеження волі.

За внесення медиком неправдивих даних про вакцинацію до бази планують ввести штраф від 34 тисяч до 68 тисяч гривень або до 2 років тюрми з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Ще одна частина нової статті Кримінального кодексу стосуватиметься виготовлення фейкових COVID-документів з метою продажу. За це загрожуватиме від 85 тисяч до 170 тисяч гривень або до 3 років тюрми.

У разі схвалення законопроєкту в другому читанні та підписання президентом він набуде чинності наступного дня після опублікування.

Зазначимо, що у Кримінальному кодексі вже є стаття Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів358, яку порушують під час використання фейкових COVID-сертифікатів. Вона передбачає, що за використання таких «документів» теж загрожує до 2 років обмеження волі. Проте штрафна санкція там значно менша — до 850 гривень.

Боротьба з підробними довідками

В Україні останнім часом регулярно виявляють шахрайські схеми з довідками про вакцинацію проти коронавірусу, ПЛР-тестування чи сертифікатами. Правоохоронці викривали на махінаціях представників турагентствмедиків і просто ділків.

Саме через це у Раду й потрапив цей законопроєкт. Паралельно з цим МОЗ разом із Нацполіцією та СБУ виявляють і розслідують випадки підроблення документів про вакцинацію.