Рада схвалила рекомендацію Єврокомісії про конкурсний відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду

Верховна Рада у другому читанні схвалила законопроєкт щодо уточнення положень про конкурсний відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду. Це виконання першої рекомендації Європейської комісії для членства України в Європейському Союзі.

Про це повідомляють народні депутати Ярослав Железняк, Ірина Геращенко та Олексій Гончаренко.

Законопроєкт підтримали 293 депутати. Документом пропонується, зокрема, збільшити роль міжнародних організацій у відборі кандидатур.

Так, встановлюється, що протягом перехідного періоду добору Дорадча група експертів ухвалює рішення щонайменше чотирма голосами її членів, з яких принаймні двоє запропоновані міжнародними організаціями чи Європейською комісією «За демократію через право».

У разі однакової кількості голосів «за» і «проти» проводиться повторне голосування. Якщо після повторного голосування кількість голосів «за» і «проти» знову однакова, вирішальними стають голоси трьох членів Дорадчої групи експертів, з яких принаймні двоє запропоновані міжнародними організаціями чи Єврокомісією.

Що передувало?

Європейська комісія 22 червня оголосила свою першу усну оцінку Україні як країні-кандидату в члени Євросоюзу.

Рада ЄС вважає, що на сьогодні Україна вже виконала два кроки із семи, які запропонувала Єврокомісія.

Єврокомісар із питань розширення Олівер Варгеї зазначив, що Україна вже здійснила реформу судової системи зі створенням Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, «які вже працюють із процесом відбору на основі заслуг».

Також, за словами Варгеї, українська влада привела законодавство про ЗМІ у повну відповідність до європейської директиви.

Крім того, Україна досягла значного прогресу в реформі Конституційного Суду. Тут українська влада «виконала більш ніж половину потрібної роботи», додав єврокомісар.

Щодо інших чотирьох кроків, то Україна виконала поки менш як половину потрібної роботи. Ідеться про боротьбу з корупцією, відмиванням грошей, деолігархізацію та захист прав нацменшин.