Рада схвалила законопроєкт про відбір суддів КСУ, який є вимогою зближення з ЄС. Його розкритикували

Верховна Рада у другому читанні схвалила законопроєкт щодо відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду на конкурсних засадах. Проте його розкритикували через недостатній вплив міжнародних експертів на конкурс.

Про схвалення документа йдеться на сайті парламенту.

Законопроєкт пропонує залучити до проведення конкурсу новий спеціальний орган — Дорадчу групу експертів. До її складу мають входити 6 людей: за пропозиціями президента, Верховної Ради, з’їзду суддів України, Європейської комісії «За демократію через право», а також міжнародних та іноземних організацій.

Чому критикують?

Голова правління аналітичного центру «Фундація DEJURE» Михайло Жернаков пояснив, що рішення у Дорадчій групі ухвалюватимуть простою більшістю, тому троє незалежних експертів не матимуть вирішального впливу.

Жернаков розповідає, що зараз політична влада контролює 5 суддів КСУ, ще п'ять місць — вакантні. Загалом у Конституційному Суді 18 суддів. Тож юрист зазначає, що через декілька місяців влада зможе контролювати більшість суддів і, відповідно, ухвалення рішень КСУ.

«Можна буде все: і провести дочасні вибори, і вбити закон про Антикорупційний суд, і пропхати будь-які зміни до Конституції.

Це все, нагадаю, нам подають під соусами "євроінтеграція" і "краще такий конкурс, ніж ніякого"», — зазначив Жернаков.

Також він нагадав, що такий законопроєкт суперечить рекомендаціям послів країн «Великої сімки». Вони наголошували, що важливо, щоб документ передбачав право вирішального голосу для незалежних експертів.

Розкритикував ухвалений законопроєкт і «Центр протидії корупції»: «Ухвалений закон не тільки не гарантує вирішальний голос у відборі суддів КСУ незалежним експертам. Як ми і попереджали, він робить з міжнародників ширму для протягування в КСУ ручних суддів».

Умови від ЄС

Щоб розпочати переговори про вступ, Україна має виконати низку рекомендацій Єврокомісії. Серед них — забезпечення відповідності законодавства про боротьбу з відмиванням грошей стандартам Групи з фінансових заходів (FATF). Також Україна має здійснити:

  • ухвалення та впровадження законодавства про процедуру добору суддів Конституційного Суду, що має включати процес попереднього відбору на основі оцінки доброчесності та професійних навичок, відповідно до рекомендацій Венеційської комісії;
  • завершення перевірки доброчесності кандидатів у члени Вищої ради правосуддя та відбір кандидатів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  • подальше посилення боротьби з корупцією, зокрема серед високопосадовців. Завершення відбору та призначення нового директора Національне антикорупційне бюро УкраїниНАБУ і прокурора Спеціалізована антикорупційна прокуратураСАП;
  • ухвалення комплексного стратегічного плану реформування правоохоронного сектора;
  • впровадження закону про олігархів;
  • приведення законодавства про ЗМІ у відповідність із європейським аудіовізуальним законодавством;
  • завершення реформи законодавства для національних меншин.