Рада ухвалила перший етап антимонопольної реформи

Верховна Рада ухвалила закон №5431 щодо посилення ролі Антимонопольного комітету України (АМКУ). Зміни передбачають наближення до законодавства Європейського Союзу.

Про це свідчить сайт парламенту.

Посол ЄС в Україні Матті Маасікас у своїх соцмережах привітав ухвалення закону щодо реформи економічної конкуренції.

«[Це] вирішальний крок у зусиллях України щодо наближення до європейських правил і практики»,— наголосив посол.

Маасікас пояснив, що ці зміни посилюють незалежність Антимонопольного комітету, а також додають повноважень щодо боротьби з антиконкурентною практикою на ринку.

Зокрема, закон передбачає розширення можливостей комітету для проведення обшуків за рішенням суду та конфіскації документів.

Також ці зміни запроваджують інститути врегулювання у справах (Settlement) та удосконалюють процедуру звільнення від відповідальності для учасників антиконкурентних узгоджених дій (Leniency).

Відтепер діятиме солідарна відповідальність для організацій, що входять до групи компаній, яка порушила законодавство про захист економічної конкуренції.

Окрім того, реформа передбачає фінансову незалежність. Так, працівникам комітету підвищать заробітні плати для «незалежного виконання службових обов’язків».

Чому реформа важлива?  

Реформа Антимонопольного комітету є однією з ключових вимог Міжнародного валютного фонду. Ще у 2021 році Україна та МВФ підписали меморандум, де, зокрема, йшлося про потребу в зміні антимонопольному законодавстві.

Ці вимоги не виконали до 2023 року, тому Україна у березні затвердила свій намір покращити роботу АМКУ. До кінця грудня влада зобов’язалася подати до парламенту ще один законопроєкт, який забезпечить інституційну незалежність комітету, вдосконалить процедури призначення ключових посадових осіб, а також посилить його виконавчі повноваження.

Окрім того, ця реформа є частиною шляху євроінтеграції України. Як пояснює державна уповноважена АМКУ Ольга Нечитайло, у звіті від 2 лютого 2023 року Європейська Комісія перерахувала низку недоліків українського конкуренційного законодавства. Єврокомісія зазначає, що деякі з них усуне закон №5431, який сьогодні, 9 серпня, ухвалили депутати.