Рада ухвалила закон про протидію антисемітизму: за заперечення Голокосту каратимуть
Верховна Рада ухвалила Закон «Про запобігання та протидію антисемітизму в Україні». Він на законодавчому рівні визначає це поняття, його основні прояви та встановлює відповідальність за порушення цього закону.
За рішення проголосували на засіданні 22 вересня. Його підтримали 283 народні депутати.
Згідно з законом, антисемітизм — це вираження ненависті до євреїв. Проявами є зокрема заперечення у праві самоідентифікації осіб єврейського походження, заклики, приховування чи виправдання вбивства євреїв чи заподіяння їм шкоди через радикально-ідеологічні переконання або екстремістські релігійні погляди.
Антисемітизмом на законодавчому рівні тепер також називають неправдиві відомості, стереотипи та ненависницькі заяви про євреїв, а також заперечення Голокосту.
Закон забороняє виготовляти та поширювати всі матеріали з антисемітськими висловами чи символами. А ще умисне пошкодження або руйнування будівель, інших споруд, що належать євреям.
Водночас закон не передбачає запровадження нового покарання саме за антисемітизм. У чинному Кримінальному кодексі і раніше були передбачені санкції за злочини на ґрунті расової, національної, релігійної ворожнечі чи розбрату, або на ґрунті статевої приналежності.
Водночас постраждалі від антисемітизму тепер зможуть отримати компенсацію за матеріальну чи моральну шкоду.
Закон запрацює одразу з наступного дня після публікації.
Але співавторка нового закону Ольга Василевська-Смаглюк у коментарі BBC зазначила, що невдовзі Рада ухвалить ще один закон щодо кримінальної відповідальності. Депутати чекають, поки документ підпише президент, щоб у законодавстві з'явилася правова дефініція антисемітизму. Тоді вони зможуть голосувати за зміни до Кримінального кодексу.
Зазначимо, що дані дослідженні ADL Global 100 Index для Антидифамаційної ліги з Нью-Йорка свідчать про те, що з 2016 по 2020 роки в Україні значно зріс рівень антисемітизму і є одним з найвищих у Європі.