Рада ЄС схвалила надання Україні першого траншу макрофінансової допомоги в €1 млрд. Другий транш може становити €8 млрд

Рада Європейського Союзу схвалила виділення Україні мільярда євро макрофінансової допомоги. Ці кошти витратять на «забезпечення нагальних потреб».

Про це йдеться у заяві Ради ЄС.

«Це дасть Україні необхідні кошти для покривання нагальних потреб і забезпечення роботи критичної інфраструктури», — зазначив міністр фінансів Чехії Збинек Станджура.

Кошти виділяють як довгострокову позику на пільгових умовах. Суму можуть переказати або одним траншем, або декількома. Виплати розпочнуться після підписання меморандуму з українською владою, у якому визначать принципи прозорості та звітності про використання коштів.

Доповнено. Речниця Єврокомісії зазначила, що друга частина нової макрофінансової допомоги Україні становитиме 8 мільярдів євро. Наразі триває технічна робота щодо надання цієї суми. У Єврокомісії запевнили, що період відпусток в інституціях ЄС не затримають роботу над другим траншем, цитує «Європейська правда».

За словами речниці, перший транш у мільярд євро ухвалили через два місяці після його анонсу, тож і другий транш сподіваються схвалити якомога швидше. Рішення про надання допомоги має затвердити Європарламент та Рада ЄС.

Загалом від початку повномасштабного вторгнення ЄС переказав Україні 2,2 мільярда євро допомоги. У Раді Євросоюзу вважають, що сума допомоги лише зростатиме найближчими місяцями.

Нагадаємо, прем'єр Денис Шмигаль 12 липня повідомив, що до України надійшли 1,7 мільярда доларів грантової допомоги — від Цільового фонду Світового банку та Агентства США з міжнародного розвитку.

Фінансова допомога Україні

Нацбанк 21 червня повідомляв, що міжнародні партнери від початку повномасштабної війни росії проти України перерахували для покриття дефіциту держбюджету 7,4 мільярда доларів. Водночас загальний обсяг заявленої фінансової допомоги Україні становить 30 мільярдів доларів.

У Нацбанку кажуть, що фінансування оборонних та соціальних видатків, а також підтримка економіки й надалі критично залежатимуть від міжнародної допомоги та її вчасного надходження. Зокрема, для закриття дефіциту бюджету необхідно щомісячно 5 млрд доларів допомоги.

Там також зазначили, що Україна продовжує вчасно обслуговувати держборг, а обсяги виплат за ним протягом найближчого року в НБУ оцінюють як помірні.