Хоч і вкрай рідко, але рак може передаватися від матері до дитини. Лікарі виявили новий спосіб, як це може відбуватися
Група дослідників із Японії описала новий спосіб передання ракових клітин від матері до дитини. Вони виявили принаймні два випадки, коли під час пологів новонароджений вдихав уражені клітини — у їхніх матерів був рак шийки матки.
Про це йдеться в публікації наукового видання The New England Journal of Medicine.
Випадки передання раку від матері до дитини вкрай рідкісні: вони, за підрахунками, стаються в одному випадку на 500 тисяч, водночас серед жінок, які народжують дітей, рак має кожна тисячна. Виявляли такі випадки лише в дітей віком до двох років; часто ракові клітини вражали одразу кілька їхніх органів.
Досі в медичній літературі траплявся лише один спосіб передання раку від матері до дитини — через плаценту (орган, який забезпечує зв’язок материнського організму й плоду). Рідкісні такі випадки завдяки явищу плацентарного бар’єра й умінню плода виробляти специфічну імунну реакцію до чужорідних тіл (аллоімунна відповідь).
Водночас теоретично можливий і ще один варіант передачі — вагінальний: якщо в матері рак шийки матки, то за певного збігу обставин дитина під час народження може вдихнути ракові клітини. Принаймні два таких епізоди вдалося випадково виявити групі японських лікарів під керівництвом онколога Аюму Аракави зі шпиталю Національного центру раку в Токіо.
В одному випадку хлопчик віком один рік і 11 місяців постійно кашляв. В іншому йшлося про шестирічного хлопчика, який відчував біль у грудній клітці. Комп’ютерна томографія показала, що причиною в обох випадках були ракові клітини в легенях. Дітей успішно вилікували, але операції були складними, оскільки ракові клітини встигли значно поширитися. Шестирічному хлопчику довелося видалити ліву легеню цілком.
У 35-річної матері молодшого хлопця виявили рак шийки матки через три місяці після пологів. Потім ракові пухлини поширилися на її печінку, кістки й легені, й вона померла. Схожа історія була і в матері шестирічного хлопчика: у неї виявили ракову пухлину ще під час вагітності, але неправильно визначили, що вона стабільна.
Порівняння генетичного матеріалу ракових клітин матерів і дітей показало, що вони подібні. Крім того, в них містяться сліди вірусу папіломи людини — мати хлопчика, якому був один рік і 11 місяців, не вакцинувалася від цього вірусу. А ще, на відміну від випадків плацентарного передавання раку (коли його метастази поширюються в різних органах дитини), в цих двох випадках були вражені лише легені.
Це й дало лікарям підстави стверджувати, що в цьому разі дітям рак передався від матерів саме вагінальним шляхом. Вони наголошують, що такі випадки — вкрай рідкісні, але все ж задля перестороги пропонують матерям із раком шийки матки народжувати через кесарів розтин. Крім того, вони наголошують на необхідності вакцинації від вірусу папіломи людини, який часто призводить саме до виникнення раку шийки матки.
Підписуйтеся на щотижневу розсилку від редакції hromadske, щоб знати, що насправді відбувається. Лист приходить щонеділі. Без спаму. Без реклами. Тільки найважливіше за тиждень.