рф блокує постачання ліків на захоплені території та використовує ситуацію для примусу до взаємодії — МОЗ

Окупанти блокують постачання ліків з підконтрольних Україні територій на тимчасово захоплені землі і використовують ситуацію як один зі способів примусу до взаємодії з ними. Забезпечення регіонів, що перебувають під тимчасовою окупацією, необхідними ліками та медичними виробами, — наразі одна з найбільших проблем.

Про це повідомляє Міністерство охорони здоров'я.

На територіях, які тимчасово контролюють російські війська, розташовані 235 медичних закладів та понад 200 бригад екстреної медичної допомоги. МОЗ надає закладам низку рекомендацій щодо роботи в умовах окупації та розробляє додаткові вказівки спільно з СБУ.

Наразі міністерство продовжило режим виплат медзакладам на тимчасово окупованих територіях, де існує належний зв’язок із керівництвом задля проведення платежів. Так, медзаклади в Донецькій, Запорізькій, Луганській та Херсонській областях отримали за лютий-травень понад 5,2 мільярда гривень за Програмою медичних гарантій. Ще 50 мільйонів гривень переказали медзакладам, які фінансуються за субвенцією.

МОЗ не має даних щодо виплат заробітної плати за квітень лише у 18 закладах, оскільки їхнє керівництво не виходить на зв'язок. Щодо цього питання співпрацюють з військовими адміністраціями.

«Медичний терор» окупантів

Українська розвідка ще на початку травня звітувала, що окупанти на захоплених землях вивозять і нищать медичну інфраструктуру, а також забороняють приймати ліки з підконтрольних Києву територій.

Так, на Луганщині з інфекційного відділення Старобільська вивезли все обладнання, яке туди з 2014 року доставили за програмами міжнародних донорів та українського уряду. За даними радника мера Маріуполя медичне обладнання з міських лікарень росіяни завезли в клініку Калініна в Донецьку, представивши її як «благодійну допомогу "Єдиної росії"».

Окрім того, розвідники повідомляли, що окупанти зайняли приміщення медзакладів для лікування своїх солдатів, створення складів боєприпасів тощо, проводять примусову мобілізацію українських медиків, погрожуючи розстрілами тощо.

А на тимчасово окупованій Херсонщині окупанти роздавали продукти 5-річної давнини та ліки зі збіглим терміном придатності як «допомогу» в обмін на паспортні дані, списки пенсіонерів, соціальних працівників або ж просто людей, які проживають у тій чи іншій громаді.