рф почала перекидати ядерну зброю малої дальности до Білорусі — Дуда
Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що росія вже розпочала переміщувати частину своєї ядерної зброї до Білорусі, а саме ракети малої дальности.
Про це пише Associated Press з посиланням на слова президента Анджея Дуди.
«Я розповідав президенту [Португалії Марселу Ребелу де Созі — ред.] про реалізацію заяв володимира путіна щодо переміщення тактичної ядерної зброї рф на територію Білорусі…Дійсно, цей процес відбувається, ми це фіксуємо», — заявив Дуда під час спільної з португальським колегою пресконференції.
З його слів, подібні дії з боку російського та білоруського керівництв змінюють «архітектуру безпеки» в східній частині Європи та на східному фланзі НАТО.
Водночас Де Соза пообіцяв і надалі підтримувати Україну та інші держави регіону. Він додав, що «взяв до відома занепокоєння Польщі».
Ядерна зброя в Білорусі
Ще влітку 2022 року президент рф володимир путін заявив, що росія передасть Білорусі ракетні комплекси «Іскандер-М», які, зокрема, можуть мати ядерні боєголовки.
У грудні на переговорах у Мінську путін і Лукашенко домовилися про подальшу військову співпрацю. Вже в березні путін заявив, що вже 1 липня в Білорусі мають закінчити будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї.
Лукашенко заявив, нібито західні країни намагаються втягнути Білорусь у війну й саме тому країні потрібна ядерна зброя. Водночас він запевнив, що не намагається будь-кого залякувати чи шантажувати.
Україна закликала міжнародну спільноту протидіяти рф. НАТО розкритикувало наміри росії, але зазначило, що наразі не бачить жодних змін у ядерній позиції рф. У Євросоюзі пообіцяли відповісти на такий крок росії новими санкціями.
20 червня українська розвідка казала, що поки рф не передала Білорусі жодної ядерної боєголовки. Але процес можливого переміщення вже відбувається.
Згодом у Розвідувальному управлінні Міністерства оборони США (DIA) заявили, що не мають підстав сумніватися в заяві володимира путіна про те, що росія вже перемістила першу партію тактичної ядерної зброї до Білорусі.
Представники розвідуправління також уточнили, що вони не вірять, що переміщення зброї до Білорусі збільшить ризик ядерного інциденту, оскільки боєголовки будуть зберігатися на складах, а не на кордоні.