Рівень кисню в океанах падає, що негативно впливає на морські види — звіт

Через глобальне потепління й забруднення морських вод Світовий океан втрачає кисень. Це загрожує руйнуванню морських екосистем і зникненню окремих морських видів — приміром, тунця.

Про це йдеться у новому звіті Міжнародної спілки за збереження природи (International Union for Conservation of Nature, IUCN) під назвою «Знекиснення океану: проблема кожного». Його оприлюднили в суботу, 7 грудня, в межах Кліматичної конференції ООН, що триває Мадриді.

За даними звіту, нині близько 700 місць у світі потерпають від нестачі кисню — для порівняння, в 1960-х роках їх було лише 45. За цей період обсяг знекисненої води у Світовому океані збільшився вчетверо.

Знекиснення морської води призводить до зростання кількості видів, які його майже не потребують — як-от мікроби, медузи й окремі види кальмарів, — за рахунок морських тварин, які потребують розчинений у воді кисень (таких більшість, зокрема майже вся риба). До останніх також належать тунець і акули, які є особливо чутливими до нестачі кисню: вони вже переселяються до мілководніших районів Світового океану, де їм загрожує перевилов.

За чинних умов, прогнозують автори звіту, до 2100 року Світовий океан втратить 3-4% своїх запасів кисню. Ці зміни торкнуться переважно верхнього шару води глибиною до 1000 метрів, де живе найбільше морських видів.

«Потенційно жахливі наслідки (втрати кисню — ред.) для риболовної промисловості та вразливих прибережних поселень означають, що рішення, ухвалені на Кліматичній конференції ООН, набувають ще більшої ваги», — заявила Ґретель Аґуліар, виконувачка обов’язків генерального директора ICUN.

Для запобігання втраті кисню у Світовому океані, а також іншим негативним наслідкам зміни клімату, лідери країн світу повинні зобов’язатися негайно і суттєво скоротити викиди вуглекислого газу в атмосферу, вважає вона.

Раніше під час Кліматичної конференції ООН у Мадриді Всесвітня метеорологічна організація ООН (WMО) заявила, що нинішнє десятиліття може стати найспекотнішим за всю історію. Організація також підтвердила, що минулого року концентрація вуглекислого газу в атмосфері досягла рекордного рівня і продовжує зростати цього року.