«Рівень технологічного розвитку вводить в ступор і нас, і наших ворогів»: Головне з інтерв'ю Залужного
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний в інтерв'ю Economist розповів про ситуацію, яка склалася на фронті через понад півтора року повномасштабної війни. Зібрали для вас головне.
Про контрнаступ
Хід контрнаступу України підірвав припущення Залужного про те, що росію можна зупинити, знекровивши її війська, оскільки для рф життя її солдатів є найдешевшим ресурсом.
«Це була моя помилка. росія втратила щонайменше 150 тисяч загиблими. У будь-якій іншій країні такі жертви зупинили б війну», — сказав головнокомандувач ЗСУ.
Сили оборони, за розрахунками та за підручниками НАТО, мали просуватися зі швидкістю 30 км на добу, прориваючи рубежі російської оборони. Чотирьох місяців мало бути достатньо, щоб українські військові дійшли до Криму. Натомість війська та техніка застрягли в мінних полях на підступах до Бахмута. Техніку також атакували артилерією та безпілотниками. Така ж історія розгорталася на півдні.
Попри все, Україна не має іншого виходу, як зберігати ініціативу, продовжуючи наступ, навіть якщо просувається лише на кілька метрів на день.
Пошук причини повільного просування
«Спочатку я подумав, що з нашими командирами щось не так, тому змінив деяких із них. Тоді я подумав, може, наші бійці не придатні за призначенням, тому переставив бійців у якісь бригади», — розповів Залужний.
Коли ці зміни не вплинули на ситуацію, головнокомандувач звернувся до книжок з аналізом Першої світової війни та зрозумів, що рівень технологічного розвитку сьогодні вводить в ступор і Сили оборони, і окупантів.
Під час візиту на лінію фронту на сході, зокрема в Авдіївку, це припущення підтвердилося. На екранах моніторів Залужний бачив, як горіли 140 російських машин, знищених протягом чотирьох годин після того, як вони потрапили в зону обстрілу артилерії України. Тих, хто втікав, переслідували безпілотники.
Головнокомандувач зазначив, що сучасне обладнання може визначити будь-яке зосередження сил, а високоточна зброя може його знищити.
«Ми бачимо все, що робить ворог, і вони бачать все, що робимо ми [...] Так само, як під час Першої світової війни, ми досягли рівня технологій, який ставить нас у глухий кут», — сказав Залужний.
Що потрібно для виходу з глухого кута
Генерал вважає, що для виходу з глухого кута потрібен величезний технологічний стрибок: «Нам потрібно щось нове, як-от порох, який винайшли китайці і яким ми досі вбиваємо один одного».
Але цього разу вирішальним фактором буде не один новий винахід, а сукупність усіх технічних рішень, які вже є, вважає Залужний. Він підкреслив вирішальну роль дронів і засобів електронної боротьби.
Захід затягував з необхідними постачаннями
Західні союзники надто обережно постачали Україні свої новітні технології та потужнішу зброю. Через це західної зброї було достатньо для того, щоб підтримувати Україну у війні, але недостатньо, щоб дозволити їй перемогти.
«Вони нам нічого не зобов'язані давати, і ми вдячні за те, що маємо, але я просто констатую факти», — сказав Залужний.
Так, ракетні комплекси великої дальності та танки були для нас найбільш актуальні 2022 року, а прийшли лише цього року. Аналогічно, реактивні літаки F16, які з’являться наступного року, тепер менш корисні, частково через те, що росія вдосконалила свою протиповітряну оборону, зазначає Залужний. Він розповів, що експериментальна версія ракетної системи С-400 може досягати меж міста Дніпро.
Ризик для сторін
Протягом останніх кількох місяців Україна перенесла військові дії на окупований півострів Крим, який залишається критично важливим для російської логістики. Залужний вважає, що Крим залишається найбільшою вразливістю путіна. Сам же глава рф розраховує на падіння морального духу України та зниження підтримки Заходу.
Головнокомандувач розповів, що намагається не дати війні осісти в окопах: «Найбільший ризик окопної війни полягає в тому, що вона може затягнутися на роки та зношувати Українську державу».
Окрім того, чим довше триватиме війна, тим важче її буде продовжувати: «Треба шукати це рішення, треба знайти цей порох, швидко оволодіти ним і використовувати для швидкої перемоги. Тому що рано чи пізно ми виявимо, що у нас просто не вистачає людей для боротьби».
Для Economist Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний також підготував власну колонку, де розповів, що російсько-українська війна переходить на етап «позиційної» зі статичними та виснажливими боями. Утім Залужний назвав п’ять пріоритетів, які допоможуть перетворити «позиційну» війну на «маневрову».