РНБО погодила введення надзвичайного стану в Україні. Рішення має ухвалити Верховна Рада

Рада національної безпеки та оборони просить Верховну Раду запровадити надзвичайний стан по всій території України, крім Луганської та Донецької областей ㅡ там є окремий режим.

Про це заявив секретар РНБО Олексій Данілов.

Надзвичайний стан в Україні вводиться на 30 днів, але у разі необхідності президент може продовжити його ще на 30 днів.

Як пояснив Данілов, на території Донецької та Луганської областей діє окремий режим, тому там НС не запроваджують: «Там він діє досить давно, ще з 2014 року».

З-поміж іншого, йдеться про посилення охорони громадського порядку та об'єктів, які забезпечують життєдіяльність населення, народного господарства, додаткове обмеження руху транспорту, огляд машин, перевірку документів людей. Секретар РНБО запевнив, що на життя людей НС кардинально жодним чином не впливатиме.

Данілов наголосив, що «посилені» чи «пом'якшені» заходи, передбачені законодавством щодо правового режиму надзвичайного стану, будуть ухвалювати з огляду на ситуацію в регіонах — насамперед у тих, що межують з Росією.

«Це превентивні питання для того, щоб у країні зберігався спокій, щоб у нас працювала економіка. Ми неодноразово казали: головне завдання, яке перед собою ставить Росія — це через внутрішню дестабілізацію досягти своєї мети. Для запобігання цьому було ухвалене таке рішення», — сказав Данілов.

Про надзвичайний стан

Надзвичайний стан — це особливий правовий режим, який можуть тимчасово запроваджувати в усій країні чи в окремих її регіонах у разі надзвичайних ситуаціях, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, загрожують життю та здоров'ю людей, а також у разі спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства тощо.

Після запровадження НС відповідні органи державної влади, військове командування та органи місцевого самоврядування отримують повноваження, необхідні для відвернення загрози.

Також допускається тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб. Це, зокрема: встановлення особливого режиму в’їзду-виїзду; обмеження руху територією, де запроваджено НС; обмеження руху транспортних засобів і їхній огляд; посилення охорони громадського порядку; заборона масових заходів і страйків; а також примусове відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб.

НС вводиться указом президента України (який підлягає затвердженню Верховною Радою) не більш як на 30 діб, проте може бути продовжений на стільки ж. Згідно з Конституцією, протягом двох днів з моменту звернення президента України щодо запровадження воєнного чи надзвичайного стану, Верховна Рада має затвердити відповідний указ.