РНБО застосувала санкції проти Новинського, намісника лаври Павла та ще низки діячів УПЦ МП
Рада національної безпеки та оборони ввела персональні санкції проти десятьох діячів Української православної церкви московського патріархату. Серед них — колишній народний депутат і диякон Вадим Новинський, а також намісник Києво—Печерської лаври владика Павло (Лебідь).
Про це йдеться в додатку до указу президента України Володимира Зеленського.
Загалом під санкції потрапили десять людей. Окрім Новинського та владики Павла, санкції застосували проти:
- митрополита Сімферопольського та Кримського Лазаря (Швеця);
- єпископа Бахчисарайського, вікарія Сімферопольської єпархії Калинника (Чернишова);
- єпископа Джанкойського і Роздольненського Олексія (Овсяннікова);
- архієпископа Ровеньківського і Свердловського Аркадія (Таранова);
- митрополита Ізюмського і Куп’янського Єлисея (Іванова);
- єпископа Роменського і Буринського Іосифа (Маслєннікова);
- єпископа Коктебельського, вікарія Феодосійської єпархії Агафона (Опанасенка);
- управителя Феодосійської єпархії, митрополита Платона (Удовенка).
Санкції здебільшого накладають економічні обмеження. Зокрема, були заблоковані активи, заборонена участь у приватизації та оренді державного майна, обмежені торговельні операції аж до повного припинення. Також багатьох позбавили державних нагород.
Що передувало?
1 грудня президент Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо заборони діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу в росії.
Згідно з рішенням РНБО, Кабінет міністрів має протягом двох місяців внести до Верховної Ради законопроєкт, яким унеможливлять діяльність в Україні релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу в росії.
Крім того, уряд має упродовж двох місяців перевірити, чи дотримуються умови користування Києво-Печерською лаврою та її майном, а також чи взагалі є правові підстави для такого користування.
Також уряд має вписати Державну службу України з етнополітики та свободи совісті до центральних органів виконавчої влади, діяльність яких координує Кабмін.
Водночас голова інформаційно-просвітницького відділу УПЦ митрополит Климент заявив нам, що УПЦ діє юридично в межах українського законодавства. Мовляв, можна це зрозуміти навіть із тих перевірок, які проводилися.
Рішення РНБО він назвав «розмаїтим». Каже, що там ідеться про московський патріархат. А УПЦ, відповідно до всіх установчих документів, є самостійною та незалежною і не підпорядковується московському патріархату.
УПЦ розірвала зв'язки з московським патріархатом?
Після російського вторгнення очільник російської православної церкви патріарх кирило фактично підтримав агресію росії. Водночас предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій засудив повномасштабне вторгнення росії до України, висловив підтримку українським військовим і звернувся до володимира путіна із закликом «негайно припинити братовбивчу війну». Низка священників УПЦ МП навіть припинила згадувати під час богослужінь ім'я кирила як свого патріарха.
А вже наприкінці травня українська православна церква (московського патріархату) зібрала Собор у Києві, який, з-поміж іншого, заявив про повну самостійність і незалежність УПЦ.
Восени правоохоронці активно взялися за розслідування зв'язків УПЦ з росією. З обшуками зокрема приходили до Свято-Успенської Києво-Печерської лаври в Києві, Корецького Свято-Троїцького монастиря та приміщень Сарненсько-Поліської єпархії УПЦ в Рівненській області, на територію Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ МП тощо.