Родичі захисників «Азовсталі» закликають світ визнати росію державою-спонсором тероризму

Родичі українських військовополонених, які захищали Маріуполь та «Азовсталь», закликали світову спільноту відреагувати на теракт в Оленівській колонії. Разом із активістами вони вийшли на акцію на Софійській площі в Києві.

Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».

На площі зібралося кілька десятків людей, серед яких здебільшого були родичі військовополонених з полку «Азов». Люди з плакатами вишикувалися в шеренгу на Софійській площі біля пам'ятника Богдана Хмельницькому.

Учасники акції закликали визнати рф державою-спонсором світового тероризму після обстрілу російськими військовими колонії в Оленівці Донецької області, де утримували українських військовополонених.

«ООН та Міжнародний комітет Червоного Хреста виступили гарантами життя і здоров’я наших воїнів. російська сторона взяла на себе зобов'язання перед міжнародними організаціями щодо збереження життя та здоров’я українських захисників. 29.07.2022 р. ця гарантія була цинічно порушена», — зазначили в «Асоціації родин захисників "Азовсталі"».

Ірина Підлужна, мати полоненого бійця з полку «Азов», під час акції у Києві, 30 липня 2022 рокуAP Photo / David Goldman

Родичі «азовців» вимагають від ООН та МКЧХ негайно відреагувати на терористичний акт, здійснений росією та направити своїх представників на територію колонії в Оленівці для з’ясування обставин трагедії, стану здоров’я поранених та інших військовополонених, а також сприянні у передаванні тіл загиблих військовополонених українській стороні.

Учасники акції наголосили, що МКЧХ повинен мати негайний доступ до всіх військовополонених у всіх місцях, де їх утримують, мати можливість проводити бесіди без свідків з військовополоненими і з'ясовувати їхній фізичний, психологічний стан, умови утримання, стан надання медичної допомоги тощо.

Як зазначає «Інтерфакс-Україна», аналогічні акції також анонсовані 30-31 липня в низці міст і країн світу, зокрема Берліні (Німеччина), Кракові (Польща), Стамбулі (Туреччина), Монреалі (Канада), Франкфурті (Німеччина), Ремербергу (Німеччина), Женеві (Швейцарія), а ще — у Лас-Пальмасі (Іспанія), Варшаві (Польща), Батумі, Тбілісі (Грузія), Амстердамі (Нідерланди), Аліканте (Іспанія), Ризі (Латвія) і Лондоні (Велика Британія).

Що дасть статус країни-спонсора тероризму для рф?

Це означатиме, що США, можливо, доведеться розширити свої санкції, запровадивши їх не лише для певних секторів російської економіки. Щодо країн із цим статусом запроваджують обмеження щодо зовнішньої допомоги США, заборону на експорт і продаж оборонної продукції, контроль над експортом товарів подвійного використання, фінансові та інші обмеження. Окрім того, санкції накладатимуть на осіб та країни, які торгують з державою-спонсором тероризму.

Наразі США визнали країнами-спонсорами тероризму чотири держави: Кубу, Північну Корею (КНДР), Іран та Сирію.

Україна неодноразово закликала включити до цього списку росію, а нещодавно Сенат США ухвалив відповідну резолюцію із закликом до Держдепу США. Попри це Держсекретар США Ентоні Блінкен поки ухиляється від цього і каже, що «рішення має ґрунтуватися на чинних правових визначеннях», а росія вже перебуває під багатьма санкціями.

Що відбулося в Оленівці?

російські пропагандисти 29 липня заявили, нібито Збройні сили України вдарили по колонії в селищі Оленівка Донецької області, де утримують українських полонених, із реактивних систем залпового вогню HIMARS. Ватажок невизнаної «ДНР» Пушилін заявив, що обстріл міг статися через те, що полонені «почали давати свідчення».

Офіс генпрокурора розпочав розслідування щодо обстрілу російськими військами колонії в окупованій Оленівці на Донеччині, де утримували українських полонених, зокрема бійців «Азову».

В українській розвідці заявили, що вибухи в Оленівці здійснили найманці ПВК «Вагнера» (Ліга) нібито за особистою командою номінального власника Євгена Пригожина. За даними розвідки, організація та здійснення вибуху не узгодили з керівництвом міноборони рф.

Встановити обставини вибуху намагається «Медійна ініціатива за права людини» (МІПЛ). Їхні джерела переконують, що жодного обстрілу території колонії 28 липня не було, а стався саме вибух. Кажуть, що звуку прильоту, характерного для обстрілу, чутно не було.

Омбудсмен Дмитро Лубінець розповів, що українська влада припускає, що був вибух влаштували зсередини будівлі. Наразі українська сторона подала запит про повернення тіл загиблих та передання списків померлих та поранених. Відповіді від росії поки не було.