Родичі «завгоспа Януковича» та керівника «Київміськбуду» виявилися забудовниками у Литві ㅡ «Схеми»
Родичі колишнього керівника Державного управління справами часів Віктора Януковича Андрія Кравця та керівника «Київміськбуду» Ігоря Кушніра виявилися власниками будівельного бізнесу у столиці Литви Вільнюсі.
Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми» та Литовського суспільного мовника (LRT).
Зокрема, спільні компанії сина Андрія Кравця ㅡ Володимира ㅡ та дружини глави «Київміськбуду» Оксани Кушнір із 2016 року інвестували у зведення у Вільнюсі двох бізнес-центрів: Link та Core.
Однак, як зазначають журналісти, походження коштів на такі проєкти у Вільнюсі непрозоре. Майже півтора мільйона доларів на землю під бізнес-центром Link литовська фірма Baltijos Gildija (у різні часи належала компаніям Кравця та Кушнір) позичала в кіпрської фірми Оксани Кушнір ㅡ Koksi Holding.
Та, своєю чергою, позичила їх у фірми Obelia Industries Inc., що зареєстрована на Британських Віргінських островах. Ці дані розслідувачі брали з кіпрських аудиторських звітів, але хто є власником Obelia Industries Inc. та звідки у неї доходи, встановити неможливо.
Родини Кушнірів та Кравців журналістам теж не відповіли на це запитання.
Володимир Кравець підтвердив, що він разом із дружиною київського забудовника інвестував у будівництво бізнес-центрів. Каже, там хороші умови для бізнесу.
«З родиною Кушнірів ми дружимо сім’ями: мій батько і матір дружать із ними. Хто більше інвестував у будівництво — вам не можу про це розповісти. Тому що це комерційна таємниця», ㅡ сказав він.
Сама Оксана Кушнір коментувати свій бізнес не захотіла, а її чоловік відхрестився від бізнес-справ дружини. Він заявив, що справи вони ведуть окремо, та й взагалі мають шлюбний договір.
Він заявив, що справді товаришує з Андрієм Кравцем, «але спільних бізнес-інтересів родини не мають і ніколи не мали».
Чому це важливо для України?
Литовська Служба розслідування фінансових злочинів повідомила, що з 2015 року отримала майже 80 звітів від місцевих фінансових установ про інвестиції з України, які у вигляді кредитів надходять до Литви й часто вкладаються в нерухомість.
Правоохоронці вважають, що українці відкривають в Литві рахунки, які можуть використовувати для виведення коштів з України за кордон. Окрім того, у частині звітів фігурують колишні або чинні українські політики.
«Ми отримали, напевно, до десяти повідомлень, де фігурують особи, які брали активну участь або беруть участь в українській політиці, як-от колишні президенти України, люди з їхнього оточення або прем’єр-міністри», ㅡ розповів заступник керівника Служби розслідувань фінансових злочинів Міндаугас Петраускас. Наразі литовські правоохоронці розслідують ці випадки.