«росатом» міг імпортувати сировину та технології військовій промисловості рф — Washington Post
Державна російська корпорація з атомної енергії «росатом», яка не перебуває під західними санкціями, могла постачати військовій промисловості рф сировину, технології та компоненти.
Про це повідомляє The Washington Post із посиланням на лист, який отримала українська розвідка.
Так, українська розвідка отримала лист керівника департаменту «росатома», датований жовтнем 2022 року. Там ідеться про нещодавню зустріч міноборони росії та представників військово-промислового комплексу країни. У листі державна атомна компанія пропонує постачати товари російським військовим частинам і російським виробникам зброї, які під санкціями.
Серед виробників зброї є такі:
- «Алмаз-Антей» — виробник ракетних комплексів;
- «Техмаш» — виробник некерованих авіабомб та систем залпового вогню;
- «Високоточні комплекси», що виробляють ракети «Іскандер»;
- «Сплав», що виробляє ракетні системи залпового вогню «Ураган», які стріляють касетними бомбами;
- державний авіаційний конгломерат та декілька російських виробників бронетранспортерів і танків.
Згідно з документами, дочірні компанії «росатому» пропонували надати російській оборонній промисловості таке:
- оксид алюмінію — важливий компонент для ракетного палива;
- літій-іонні батареї для живлення танків, систем протиракетної оборони та іншої зброї;
- технологію 3D-друку;
- хімічні сполуки, що використовуються в авіа- та ракетобудуванні.
Невідомо, що з цього переліку «росатом» уже постачав для оборонної промисловості росії.
Компанія у відповідь на запит журналістів заявила, що «всі твердження у вашому зверненні абсолютно не відповідають дійсності».
Чому «росатом» не під санкціями?
Компанія уникала санкцій із початку повномасштабної війни, попри заклики України ввести обмеження, зокрема через окупацію Запорізької АЕС. Частково це пояснюється тим, що західні країни побоюються потенційних економічних наслідків, оскільки «росатом» активно залучений у цивільну ядерну енергетику по всьому світу, зокрема в Європі та США.
Також «росатом» контролює приблизно 30% світового ринку збагачення урану і 17% ринку реакторного палива. А з приблизно 450 атомних електростанції близько 20% спроєктовані росією.
Крім того, компанія довгий час позиціювала себе як цивільну організацію, яка експлуатує атомні електростанції в комерційних партнерствах у всьому світі, попри свою роль у розробці ядерної зброї для росії. Однак війна рф проти України показує, що «росатом» тісно співпрацює з ВПК росії.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав аморальною та небезпечною ядерну співпрацю з росією під час війни.
«Ми закликаємо всі держави припинити будь-яке ядерне співробітництво з росією, уникати будь-яких нових спільних проєктів у цій сфері та накласти персональні санкції на ключових посадовців і працівників "росатому", які втручалися в ядерну систему України», — наголосив міністр.