російські бомби проти українських ТЕС: нова тактика росіян. Переказ статті WSJ

росія посилила свою кампанію проти української енергосистеми, використовуючи на свою користь затримку західної військової допомоги Києву та знищуючи ключові електростанції.

Найбільшою загрозою нині є зниження здатності України захистити себе від майбутніх атак через стрімке виснаження запасів ракет протиповітряної оборони, вважає колумністка Wall Street Journal Ізабель Коулз.

Нещодавні удари по гідроелектростанціях (ГЕС) та теплоелектростанціях (ТЕС) виявили вразливість української енергетичної системи, що може призвести до серйозних оборонних проблем, зазначає Коулз.

Напередодні російські авіаудари прокотилися низкою регіонів України, повністю зруйнувавши Трипільську ТЕС, яка забезпечувала електрикою Київську, Черкаську та Житомирську області. Масовані атаки росіян також завдали нових пошкоджень іншим електростанціям, що постраждали під час попередніх ударів.

Президент України Володимир Зеленський терміново звернувся до західних союзників із проханням про додаткову допомогу, підкреслюючи критичну потребу в системах протиповітряної оборони для захисту країни від російських ударів.

«Нам потрібна протиповітряна оборона та інша оборонна підтримка, а не ігнорування проблеми та тривалі дискусії», — сказав він.

Зменшення запасів ракет ППО змушує Київ робити складний вибір щодо того, які саме міста та об'єкти критичної інфраструктури захищати, зазначив Зеленський і додав, що Україні знадобиться 25 зенітно-ракетних комплексів Patriot, щоб повністю захистити небо над своєю територією.

Уражаючи цивільну інфраструктуру, росія намагається закласти основу для майбутніх наступальних дій, виснажуючи українську протиповітряну оборону і відволікаючи ресурси Києва від лінії фронту, вважає Франц Штефан-Гаді, віденський аналітик із питань оборони.

«Ситуація з протиповітряною обороною України може стати досить критичною до літа», — попередив він.

Міністерство оборони росії заявило, що ці удари є відплатою за атаки українських безпілотників на нафтопереробні заводи та аеродроми на російській території.

Нинішня кампанія рф зі знищення енергосистеми України відрізняється від торішньої. На відміну від ударів по українській мережі розподілу електроенергії взимку 2022–2023 років, цієї весни росія спрямовує свої атаки на енергогенерувальні потужності. Це ставить Україну в надзвичайно скрутне становище, адже вимагає більше часу та ресурсів на відновлення знищених та пошкоджених енергетичних об’єктів, зазначає авторка колонки.

«Як порівняти з минулим роком, ворог змінив тактику, і нинішні атаки мають для нас набагато складніші наслідки», — заявив нещодавно міністр енергетики України Герман Галущенко.

Так, компанія ДТЕК, яка забезпечує п’яту частину потреб України в електроенергії, зіткнулася з величезними втратами після російських атак, що вже знищили 80% її генерувальних потужностей.

ДТЕК намагається прискорити ремонт пошкоджених об’єктів, закуповуючи вживане обладнання європейських електростанцій і покладаючись на імпорт електроенергії з Європи. На заміну зруйнованих енергоблоків і трансформаторів піде щонайменше пів року, попередив Максим Тимченко, генеральний директор ДТЕК.

«Нам потрібно негайно замовити виробництво потрібного обладнання. Ми не можемо купити такі речі зі складів у магазинах», — сказав Тимченко.

Компанія ДТЕК уже витратила 110 мільйонів доларів на усунення пошкоджень, завданих більш ніж сотнею атак на її об'єкти протягом першого року війни. Усунення останніх руйнувань обійдеться, за оцінками Тимченка, більш ніж удвічі дорожче.

Основна частина електроенергії в Україні виробляється трьома атомними електростанціями, тоді як ТЕС та ГЕС мають вирішальне значення для балансування енергосистеми під час пікових навантажень.

За словами Володимира Кудрицького, генерального директора національної енергетичної компанії «Укренерго», імпорт електроенергії з Європи допомагає покрити дефіцит електроенергії в Україні, оскільки навесні попит на неї низький. Але потужність імпортованої енергії обмежена до 1700 мегаватів, і її постачання не гарантоване.

Без повного захисту неба України децентралізація виробництва електроенергії є єдиним способом зменшити загрозу російських атак, зазначив Олександр Харченко, директор київського аналітичного «Центру досліджень енергетики».

Великі електростанції є легкою мішенню, а енергетична інфраструктура України залишилася у спадок із радянських часів. Це означає, що росія точно знає, де її цілі. Газові турбіни, розкидані по всій Україні, було б важче атакувати, і результати таких атак були б менш руйнівними, підсумував Харченко.