«Росія буде вільною»: під час протестів у Москві затримали сотні людей. Пояснюємо, що відбувається
Масові акції протесту у Москві почалися після того, як виборчком не зареєстрував на виборах до міської думи незалежних кандидатів. У суботу, 27 липня, відбувся черговий неузгоджений мітинг. Людей почали затримувати ще за годину до його початку. Раніше силовики провели обшуки у незалежних кандидатів. Станом на 7 вечора правозахисники повідомляли про понад 700 затриманих.
Що сталося?
Акція 27 липня розпочалася біля московської мерії на вулиці Тверській.
Протягом декількох днів до цього на вулиці виходили люди, а тиждень тому на проспекті Сахарова відбувся один із наймасштабніших мітингів останніх років з гаслом «допускається!» На акцію вийшли близько 22 тисяч людей.
Учасники вимагали допустити на вибори в міську думу Москви незалежних кандидатів, яких відмовився реєструвати виборчком. Серед них — опозиційні політики Ілля Яшин, Дмитро Гудков і Любов Соболь.
Через що почалися протести?
8 вересня 2019 року повинні відбутися вибори до законодавчі збори міста МосквиМосковської міської Думи. Щоб зареєструватися на вибори, кандидатам-самовисуванцям і представникам непарламентських партій потрібно зібрати близько 4,5 — 5 тисяч підписів виборців на свою підтримку (3% від округу).
Перед реєстрацією виборчкоми повинні перевірити достовірність підписів. Та ще до завершення перевірки опозиційні кандидати почали заявляти про порушення — нібито подані ними реальні підписи визнають недійсними або вони просто пропадають.
Учасники протестів незадоволені також тим, що багато кандидатів, лояльних до мерії Москви, йдуть на вибори не від партій, а як самовисуванці. Наприклад, члени «Єдиної Росії» — керівник московського відділення Андрій Метельський і чинний голова міськдуми Олексій Шапошников. Останній у 2014 році обирався за підтримки партії влади, але цього разу свою партійну приналежність вирішив приховати.
Метельський, який займає крісло в міськдумі вже 18 років, а також є головою московського осередку «Єдиної Росії», цього разу також вирішив висуватися без підтримки партії.
На відміну від опозиційних політиків, у провладних кандидатів проблем із реєстрацією на вибори не було.
Кого затримали?
Ще до суботньої акції, 24 липня, опозиційного політика Олексія Навального заарештували на 30 діб за заклики до проведення мітингу біля мерії Москви. Під арешт відправили також координатора його московського штабу Олега Степанова і ще кількох активістів.
Проти незалежних кандидатів у Московську міськдуму порушили справу за 141 статтею Кримінального кодексу РФ — про «перешкоджання роботі виборчих комісій».
Обшуки відбулися у Дмитра Гудкова та Івана Жданова, у них вилучили техніку і допитали у Слідчому комітеті в межах порушеної кримінальної справи.
Іншим незалежним кандидатам виписали повістки на допит.
Любов Соболь, яка вже два тижні голодує на знак протесту, вирішила залишитися ночувати в будівлі виборчкому. Та вночі охорона винесла її звідти разом з диваном, на якому вона сиділа. Після цього її затримали.
«Наша охорона винесла НЕ Соболь, вона винесла диван, щоб паразитів витрусити, клопів та інших. Її не чіпали пальцем. Вона сиділа на дивані, а диван винесли», — заявив член комісії Дмитро Реут.
Опозиціонера Іллю Яшина затримали після нічних обшуків, які відбулися у нього вдома та в його передвиборчому штабі. Також з обшуками силовики прийшли до міських депутатів Юлії Галяміної, Вадима Коровіна, до прес-секретаря Фонду боротьби з корупцією Кіри Ярмиш та співробітнику фонду Руслану Шаведдінову.
Як відбувся мітинг на Тверській?
Згідно з даними Головного управління МВС Москви, в неузгоджену мітингу брали участь приблизно 3,5 тисячі осіб, з них — близько 700 журналістів і блогерів, які «раніше проінформували про свою участь та висвітлення акції».
Під час мітингу поліція поводилася з учасниками дуже жорстко — застосовували палиці, електрошокери, сльозогінний газ. Люди скандували: «Ми без зброї!» і «Де ваша совість?», але правоохоронці на це практично не реагували.
«Люди падають, спотикаються об клумби. Чоловік був із закривавленим обличчям», — розповів кореспондент« Нової газети», який працював на місці подій.
Одній із учасниць акції, муніципальній депутатці Олександрі Парушиній, силовики розбили голову, вона ненадовго зомліла. Першу допомогу їй надали самі учасники протесту. Вона розповіла телеканалу «Дождь» про те, як співробітники ОМОНу влаштували тисняву і вдарили її кийком по голові. Коли вона прийшла до тями, то побачила, що її руки закривавлені. Вона почала витирати кров об співробітників поліції. За словами Парушиної, тієї миті вона погано розуміла, що відбувається.
«Нехай знають, що наша кров на них», — заявила вона «Дощу».
Більшість магазинів і ресторанів на Тверській площі зачинилися на вимогу поліції, в центрі Москви глушили мобільний інтернет.
На акцію до мерії приїхала Любов Соболь, незареєстрована кандидатка в Московську міську думу, юристка Фонду боротьби з корупцією. Її відразу затримали правоохоронці. Пізніше Хамовнічеський суд Москви оштрафував Соболь на 30 тисяч рублів ($474), повідомив кореспондент «МБХ медіа».
Перший затриманий Костянтин Коновалов, який ще до початку мітингу біг повз мерію Москви, розповів, що під час затримання силовики повалили його обличчям на асфальт і пошкодили ногу. Пізніше Коновалова привезли в лікарню і діагностували перелом ноги. Силовики також затримували і журналістів, зокрема, в автозак посадили кореспондента «Нової газети» Іллю Азара.
Неузгоджена акція протесту стала також причиною візиту силовиків до редакції телеканалу «Дождь». Головному редактору Олександрі Перепеловій вручили повістку про виклик на допит 27 липня о 19:00 за київським часом в якості свідка у кримінальній справі щодо перешкоджання роботі Москоського міськвиборчкому.
До студії «Навальний LIVE» поліція увірвалася під час прямого ефіру на YouTube-каналі і почала проводити обшуки.
Усіх затриманих співробітники поліції відправляли до відділків, де на них складали протоколи, як правило, покаранням був штраф від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ($158 - 316) або до 40 годин обов'язкових робіт.
На деяких учасників мітингу протоколи все ж не складали. За інформацією «Нової газети», в одному з відділків 15 осіб відпустили без протоколу, на шістьох — склали.
Акція в Москві оголошена безстроковою.