росія погрожує припинити дію «зернової угоди», якщо не будуть виконані її вимоги

москва передала перелік скарг генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу щодо «зернової угоди». росія погрожує, що відмовиться продовжувати дію угоди в листопаді, якщо її вимоги не будуть виконані.

Про це заявив постійний представник рф при ООН у Женеві Геннадій Гатілов в інтерв’ю Reuters.

«Якщо ми побачимо, що з російської сторони угоди — експорту російського зерна та добрив — нічого не відбувається, тоді вибачте, нам доведеться поглянути на це по-іншому», — сказав він.

На запитання журналістів про те, чи може росія відмовити у продовженні дії «зернової угоди» через свої «занепокоєння», він сказав, що «ймовірність є».

«Ми не проти постачання зерна, але ця угода має бути рівноправною, вона має бути чесною і справедливо виконуватися всіма сторонами», — завив представник рф.

Гатілов відмовився надати копію листа, тож невідомо, які саме вимоги висунула росія. Зі свого боку речник ООН Стефан Дюжаррік сказав, що діалог між сторонами «зернової угоди» наразі триває. Представники ООН мають відвідати Москву 16 жовтня, щоб обговорити продовження угоди.

Що передувало?

Глава російської федерації володимир путін 7 вересня заявив, що напрямки експорту української агропродукції Чорним морем за «зерновою угодою» потрібно «обмежити», бо її везуть до країн ЄС. У Києві відповіли, що не рф вирішувати, куди експортувати українське зерно.

«Зернова угода»

У липні Україна підписала угоду з Туреччиною та ООН про безпечне вивезення зерна через Чорне море. Дзеркальну угоду з ООН та Туреччиною підписала росія. Між собою Україна та рф не підписували домовленостей. Угода діятиме 120 днів з дня підписання, а у листопаді сторони мають її продовжити.

Україна збільшила експорт агропродукції після того, як із серпня запрацювала «зернова угода». Станом на 2 жовтня з України вивезли 5,7 мільйона тонн агропродукції в межах угоди.