росія продовжує заявляти про підготовку провокацій у «Придністров'ї». Молдова та Україна змін не фіксують
На тлі роковин повномасштабного вторгнення до України росія продовжує просувати заяви про нібито підготовку Києвом провокацій у невизнаному «Придністров'ї» та заявляє, що напад на російські сили там вважатиметься нападом на рф.
Про це йдеться в заяві російського Міністерства закордонних справ.
У росії заявляють, нібито зафіксували «значне скупчення» особового складу та військової техніки українських підрозділів поблизу кордону України з так званим Придністров'ям, розгортання артилерії, а також «безпрецедентне нарощування» польотів безпілотників ЗСУ.
У росії заявляють, що «адекватно відреагують на провокацію», якщо така все ж таки буде. Зокрема, росія збирається захищати своїх громадян, російський «миротворчий контингент» та військові склади в районі села Ковбасна.
«Будь-які дії, що становлять загрозу для їхньої безпеки, будуть розглядатися відповідно до міжнародного права як напад на російську федерацію», — йдеться в повідомленні.
Тим часом у Міністерстві оборони Молдови відповіли, що наразі прямих загроз військовій безпеці держави немає, а Сили Національної армії у складі Об’єднаних миротворчих сил у зоні безпеки працюють у штатному режимі.
Там запевнили, що відстежують усі події, дії та зміни, які відбуваються в регіоні та на підконтрольній тираспольському режиму території.
«Міністерство співпрацює з усіма іншими силовими структурами держави, щоб спільними зусиллями запобігти будь-якій спробі дестабілізації [...] Поширена неправдива інформація має на меті створити паніку та сум’яття серед людей на обох берегах Дністра», — зазначило міністерство.
Речник Держприкордонслужби України Андрій Демченко нам у коментарі також розповів, що на лінії державного кордону з Молдовою по Придністровському сегменту не фіксували змін у ситуації.
«Від самого початку повномасштабного вторгнення росії на територію України цьому напрямку також приділяється особлива увага. Вона посилена силами оборони. Ми розуміємо, що країна-агресор може в будь-який момент використати цей напрямок для або відволікання уваги, або створення якихось провокацій», — сказав Демченко.
Що передувало?
Президентка Молдови Мая Санду 13 лютого, посилаючись на дані української розвідки, заявила, що росія планує за допомогою протестів опозиції здійснити держпереворот у Молдові та змінити владу в Кишиневі.
Згодом прем’єр-міністр Дорін Речан сказав, що «Придністров’я» має бути демілітаризоване й що нейтралітет не захистить країну від нападу. Речник президента росії дмитро пєсков відповів, що владі Молдови потрібно «бути обережнішою» у висловлюваннях.
Минулого року в Молдові вже фіксували провокації: «Міністерство держбезпеки» невизнаного «Придністров'я» обстріляли з гранатометів. Тоді розвідка Міноборони України заявила, що ці вибухи є провокацією, яку організувала федеральна служба безпеки рф для нагнітання та нарощування антиукраїнських настроїв.
На тлі цих подій росія поширювала інформацію через прокремлівські ЗМІ про нібито загрозу населенню Придністровського регіону Молдови з боку України. Наприкінці червня президент Володимир Зеленський попереджав, що Україна в разі агресії з боку самопроголошеного «Придністров’я», підконтрольного росії, відповість ударом.
Співавторка: Катерина Єсікова