Росія скасувала авіарейси до Туреччини через коронавірус. Чи насправді через Україну?

До літа росіяни не зможуть полетіти у Туреччину — Росія скасувала авіарейси через нібито велику кількість захворювань на коронавірус у цій країні. Однак експерти кажуть, що справжня причина — у підтримці Туреччиною України. Детальніше — в матеріалі hromadske.

Чому скасували польоти

Росія зупинила авіаційне сполучення з Туреччиною та Танзанією на півтора місяця — з 15 квітня по 1 червня. Таке рішення ухвалив Оперативний штаб по боротьбі з коронавірусом, повідомила російська віцепрем'єрка Тетяна Голікова. Скасовують як чартерні рейси, так і майже всі регулярні.

Офіційна причина — коронавірус. У Росспоживнагляді пояснюють, що зі всіх країн, у які можна було літати з Росії, саме в Туреччині зараз найвищі показники захворюваності на COVID-19. Майже 80% «привізних» випадків коронавірусу в Росії пов’язані з тими, хто прибув з Туреччини, заявила глава Росспоживнагляду Анна Попова. За її словами, росіяни, які повертаються звідти, завозять з собою «найрізноманітніші мутовані штами» вірусу.

Епідемічна ситуація в Туреччині зараз справді складна. Щоденна кількість нових випадків коронавірусу з початку березня збільшилася в п'ять разів. 8 квітня в країні зафіксували рекорд — 55 941 випадок захворювання.

Водночас ситуація з коронавірусом у Туреччині наразі не настільки погана, як в Росії, каже експерт Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос. За його словами, росіяни приховують справжню статистику смертей від коронавірусу, а ковід у цьому випадку став лише приводом для скасування польотів. Справжня ж причина у позиції Туреччини щодо України.

«Висловлювання Ердогана, поведінка Ердогана, демонстрація підтримки Туреччиною українського суверенітету, сама співпраця в цілому з Україною викликає в росіян і конкретно в Путіна підвищену чутливість до певних подразненьідіосинкразію. Це, очевидно, стало справжньою причиною скасування польотів до Туреччини», — каже Семиволос.

Зустріч президента України Володимира Зеленського із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом у Анкарі, 10 квітня 2021 року.Пресслужба президента України

З ким дружить Ердоган 

Кілька днів тому, 10 квітня, президент України Зеленський зустрівся у Стамбулі з очільником Туреччини Ердоганом. Туреччина підтримала перспективу членства України в НАТО, сторони домовилися підтримувати мирне врегулювання ситуації на Донбасі та продовжити співпрацю задля захисту прав людини в окупованому Криму, а також для звільнення всіх незаконно утримуваних громадян України, зокрема кримських татар. Після зустрічі Ердоган заявив, що його країна ніколи не визнає анексію Криму Росією.

Також 9 квітня у МЗС Туреччини повідомили, що два військові кораблі США пройдуть через турецькі протоки Босфор і Дарданелли та до 4 травня потраплять у Чорне море.

У Росії це назвали «провокацією». Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков заявив, що вважає такі маневри американського флоту інструментом геополітики, та закликав Вашингтон не наближатися до Росії та Криму:

«Ми попереджаємо США, що їм краще триматися якомога далі від Криму, від нашого чорноморського узбережжя. Це для їхнього ж блага буде».

Все це відбулося на тлі загострення ситуації біля українського кордону — Росія почала активно стягувати туди війська під приводом військових навчань і тренувань.

Також ще в березні 2020 року в українську армію поступили турецькі ударні дрони Bayraktar TB2, які можуть вражати цілі високоточними бомбами. Україна хоче придбати у Туреччини загалом 48 таких апаратів. Крім того, Україна та Туреччина розглядають можливість спільного виробництва цих дронів в Україні.

Росії це, звісно ж, не подобається. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров застеріг Туреччину від продажу ударних безпілотників українській армії — попросив «проаналізувати войовничі заяви Києва» та застеріг від підживлення «мілітаристських настроїв влади України».

Люди проходять через Галатський міст у Стамбулі. Туреччина, 13 квітня 2021 року.AP / Emrah Gurel

Тиск через туризм 

Росія обмежує потік російських туристів, щоб тиснути на Туреччину, вже не вперше. Наприклад, у 2015 році російська влада заборонила польоти та продаж путівок до Туреччини після того, як турецькі ВПС збили російський бомбардувальник Су-24 на турецько-сирійському кордоні.

«Туристичний бізнес в умовах пандемії та економічної кризи в Туреччині без сумніву є дуже чутливим. І використовуючи саме такі важелі, Росія намагається вплинути на поведінку Ердогана, змусити частину політичного класу, бізнесу тиснути на Ердогана з метою корекції зовнішньої політики», — каже Ігор Семиволос.

Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що обмеження Росією пасажирського авіасполучення з Туреччиною не має політичного підґрунтя і пов'язане лише зі спалахом захворюваності коронавірусом.

У 2020 році Туреччину відвідали 2,1 мільйона росіян, Танзанію — 50 тисяч. В Асоціації туроператорів Росії повідомили, що на період з 15 квітня по 1 червня тури до Туреччини загальною вартістю близько 354,6 мільйона євро забронювали понад 500 тисяч росіян. У Танзанію на той самий період — майже шість-сім тисяч турів.

«Ситуація тут може бути дуже різна, — каже Ігор Семиволос. — З одного боку, якщо ця заборона продовжиться і вже захопить період активного туристичного сезону, то, без сумніву, буде зростати незадоволення частини турків, які потерпатимуть від відсутності туристів. З іншого боку, ми пам’ятаємо, що впродовж 2015 й 2016 років, коли росіяни активно застосовували цей туристичний чинник, то якраз українці значною мірою заповнювали турецькі готелі й у такий спосіб допомагали туркам впоратися з цим».

Зменшення потоку російських туристів може зробити тури до Туреччини дешевшими для українців. Однак це не тільки про використання знижок, а й про солідарність, каже Семиволос:

«Для турків було дуже важливим, що в отой важкий момент, коли їм потрібна була допомога, українці допомогли їм своїми грошима, своїми візитами до Туреччини. Це пам’ятають».