Росія вислала трьох європейських дипломатів через їх імовірну участь в акціях за Навального. У ЄС такий крок засудили

Міністерство закордонних справ Росії оголосило про висилку трьох європейських дипломатів, які, за їхніми даними, 23 січня брали участь в акціях протесту на підтримку опозиціонера Олексія Навального.

Про це повідомляє пресслужба відомства.

Персонами нон ґрата оголосили співробітників генеральних консульств Швеції та Польщі в Санкт-Петербурзі, а також співробітника посольства Німеччини в Москві. Їм наказали покинути Росію «найближчим часом».

Послів трьох країн викликали до МЗС Росії, де їм заявили, що такі дії їх співробітників «є неприйнятними й не відповідають їх дипломатичному статусу».

«Російська сторона очікує, що надалі дипломатичні місії Королівства Швеція, Республіки Польща та Федеративної Республіки Німеччина та їх персонал будуть строго слідувати нормам міжнародного права», — додали в російському відомстві.

У пресслужбі посольства Швеції в Росії, коментуючи ці звинувачення, повідомляли російському «РБК», що МЗС Швеції «категорично спростовує» твердження про те, що шведський дипломат брав участь в акціях.

«Моніторинг і спостереження за політичним розвитком у країні служби входить в обов'язки шведських дипломатів, згідно з Віденською конвенцією про дипломатичні відносини. Шведський дипломат спостерігав за демонстрацією в Санкт-Петербурзі, що є стандартною дипломатичною процедурою», — зазначали в представництві Швеції.

Реакція Євросоюзу

Як уточнює «РБК», про висилку трьох дипломатів стало відомо на тлі переговорів глави російського МЗС Сергія Лаврова з верховним представником Євросоюзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозепом Боррелем у Москві. Це перший візит глави дипломатії ЄС до Росії за три роки.

Видання зазначає, що під час переговорів у російському МЗС Боррель засудив висилку дипломатів трьох країн із Росії й закликав переглянути рішення. Він також наголосив, що за Віденською конвенцією дипломати можуть спостерігати за тим, що відбувається в країні перебування.

Згодом Міністерство закордонних справ Польщі відреагувало на висилку свого дипломата з Росії. Там заявили, що польські дипломати виконують лише офіційні завдання, згідно з Віденською конвенцією.

«Польська сторона очікує від російської влади скасування помилкового рішення. В іншому разі Польща залишає можливість вживати заходів у відповідь», — наголосили в МЗС.

А канцлерка Німеччини Ангела Меркель на спільній із президентом Франції Еммануелем Макроном пресконференції назвала необґрунтованою висилку європейських дипломатів із Росії. За її словами, дії Москви не залишаться без відповіді.

«Вважаємо, що це черговий прояв відходу від принципів верховенства права, який зараз можна спостерігати в Росії», — заявила вона.

Що сталося з Навальним?

2 лютого суд Москви змінив йому умовний термін на реальний і засудив Навального на 3,5 року колонії загального режиму у справі «Ів Роше». Після цього тисячі людей вийшли на мітинги підтримки опозиціонера. Силовики жорстко розганяли протестувальників, частину затримували.

Так, у 2014 році Навального та його брата Олега судили за начебто розкрадання та легалізацію грошей французької фірми «Ів Роше Схід».

Тоді Олексія засудили до 3,6 року умовно, а його брата на такий самий термін ув'язнили. Через цю судимість Олексія Навального не зареєстрували на президентські вибори в Росії у 2018 році.

У жовтні 2017 року Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) ухвалив, що вирок у справі «Ів Роше» був політично мотивованим і необґрунтованим, присудивши виплатити братам Навальним компенсації на загальну суму в 76 тисяч євро. У 2019 році ЄСПЛ визнав незаконним домашній арешт Навального, під яким він перебував понад десять місяців у 2014 році.