росія втратила 90% свого ключового європейського ринку нафти перед запровадженням ембарго — Bloomberg
Залишилося два тижні до набуття чинності ембарго Європейського Союзу на російську нафту, а рф уже втратила понад 90% свого ринку в північних країнах ЄС, які раніше були основою постачання з балтійських і арктичних терміналів.
Про це пише Bloomberg.
За даними агентства, протягом останнім чотирьох тижнів рф відвантажувала до Єдиний європейський пункт призначення для морських поставок за межі Середземноморського/Чорноморського басейнуРоттердама лише 95 тисяч барелів на день. Для порівняння: на початку лютого до європейських портів із росії щодня відправляли понад 1,2 мільйона барелів.
Такі держави як Литва, Франція та Німеччина припинили імпорт нафти з рф кілька місяців тому, а Польща наслідувала їхній приклад у вересні.
Bloomberg зазначає, що три чверті нафти, завантаженої в балтійських портах росії, зараз прямують до Азії. Індійські нафтопереробники скуповують барелі, щоб скористатися пільговим періодом, запропонованим США та Великою Британією, який, як очікується, буде ухвалений Євросоюзом.
Це звільнить від санкцій вантажі, які будуть завантажені до того, як заборона набере чинності 5 грудня — за умови, що вони будуть доставлені до 19 січня.
Очікується, що країни «Великої сімки» вже найближчими днями оголосять про рівень граничної ціни на російську нафту. Вантажі, придбані за цінами, вищими від цього рівня, втратять доступ до європейських і британських суден, страхових та інших послуг.
Загальний обсяг постачань із росії в останній тиждень упав до дев'ятитижневого мінімуму у 2,67 мільйона барелів на день. Менш мінливе середнє значення за останній місяць також знизилося.
Так, щотижневі доходи кремля від торгівлі нафтою впали до найнижчого рівня з початку січня.
Що передувало?
У вересні країни «Великої сімки» (G7) досягли політичної домовленості працювати над обмеженням цін на російську нафту, щоб позбавити рф можливості вести війну проти України, повідомили у британському уряді.
Тоді країни G7 також підтвердили власні зусилля щодо поетапної відмови від російської нафти на своїх внутрішніх ринках і наголосили, що обмеження цін спрямоване на послаблення тиску на світові ціни на нафту та підтримку країн-імпортерів нафти в усьому світі.
За словами двох чиновників, з якими розмовляли журналісти Financial Times, цей захід запровадять одночасно з ембарго ЄС на імпорт російської нафти. Тож 5 грудня обмеження почне діяти для сирої нафти, а 5 лютого — для нафтопродуктів.