росія за два місяці завдала понад 100 ударів по портах, пошкодивши третину інфраструктури
Після зриву «зернової угоди» в середині липня станом на 16 вересня росія завдала 118 ударів по українських портах, пошкодивши або знищивши третину портової інфраструктури.
Про це повідомив міністр інфраструктури Олександр Кубраков, передає Reuters.
У зв'язку з цим, як пише видання, Румунія планує в найближчі місяці подвоїти щомісячну кількість зерна, яку Україна транзитом зможе переплавляти через порт Констанца — до чотирьох мільйонів тонн.
Кубраков сподівається, що ці плани будуть досягнуті на початку жовтня, що «може допомогти нам вирішити хоча б 50% нашого експорту».
Перед цим Кубраков розповідав, що війська росії пошкодили та частково знищили 105 об'єктів портової інфраструктури України з 18 липня, відколи рф в односторонньому порядку вийшла із «зернової угоди».
За даними уряду, внаслідок ударів по портах Дунайського кластера та блокування морських портів експорт зернових вантажів до країн Азії, Африки та Європи скоротився майже на 3 мільйони тонн на місяць. Попри це, українські порти продовжують працювати.
росія регулярно атакує портову інфраструктуру України після одноосібного виходу із «зернової угоди». За даними МЗС, лише за перші 9 днів після зриву «зернової ініціативи» росія своїми обстрілами знищила 180 тисяч тонн українського зерна.
Зрив «зернової угоди»
17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди». Президент Володимир Зеленський надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генсеку ООН із пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога в тристоронньому форматі.
Згодом Міноборони росії заявило, що у зв'язку з припиненням «зернової ініціативи» окупанти з 20 липня будуть розглядати всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря до українських портів, як «потенційні перевізники вантажів військового призначення». Українське Міноборони дало дзеркальну відповідь.
Президент росії володимир путін зібрав саміт з африканськими лідерами, де пообіцяв замінити українське зерно. А втім, представники Африканського Союзу закликали відновити «зернову угоду», яка дозволяла експортувати українську продукцію морем.