Росія здійснила кібератаку на Україну як відповідь на санкції проти Медведчука та Козака — РНБО

У відповідь на санкції проти народних депутатів від «Опозиційної платформи — За життя» Віктора Медведчука і Тараса Козака та блокування каналів останнього у лютому 2021 року Росія провела кібератаку на Україну.

Про це розповів заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони, відповідальний за кібербезпеку, Сергій Демедюк у коментарі «РБК-Україна».

З середини лютого Національний координаційний центр кібербезпеки при РНБО фіксував масштабні атаки на українські сайти. Були як звичайні напад на комп'ютерну систему з наміром зробити комп'ютерні ресурси недоступними користувачамDDoS-атаки, так і спроби занести віруси до програм документообігу. Однак Україні вдалося вчасно виявити загрози та запобігти серйозним наслідкам.

«Початок низки атак відбувався як би «за годинником», деякі з них виступали як операції прикриття, щоб відволікти команди реагування», — зазначив він.

Демедюк запевняє, що така тактика свідчить про координацію дій під час цих кібероперацій. За його словами, це додаткове підтвердження того, що за ними стоять спецслужби РФ.

Крім того, Демедюк вказує й на наслідки масштабної кібератаки на США в грудні 2020 року. Тоді хакери змогли скомпрометувати провідних розробників програмного забезпечення, в тому числі Microsoft, й отримати доступ до їхніх вихідних кодів та інструментарію. Отримані дані фактично можна використовувати як кіберзброю, попереджає представник РНБО.

Заступник секретаря РНБО наголошує, що росіяни активно сканують український сегмент інтернету в пошуках вразливих місць. Після їхнього виявлення хакери запускають шкідливі програми — експлойти — для втручання в роботу систем і мереж.

Водночас Демедюк стверджує, що через майже чотири роки після масштабної атаки вірусу Petya в Україні зробили досить багато роботи для підвищення рівня кібербезпеки. Зокрема, створені та ефективно працюють відповідні підрозділи в Нацбанку, Міноборони та Мінінфраструктури.

«Таким чином, загальний стан кібербезпеки в нашій державі постійно поліпшується, що підтверджують і оцінки закордонних партнерів — Україна постійно підвищує свої позиції у міжнародних рейтингах», — підкреслив він.

Боротьба з кіберзлочинністю

Лише за минулий рік Служба безпека України відзвітувала про 600 кібератак на держресурси та об'єкти критичної інфраструктури, які вдалося знешкодити.

Також у департаменті кібербезпеки СБУ повідомили що за 2020 рік припинили діяльність 20 хакерських угруповань, причетних до таких атак, а також заблокували понад 2,5 тисячі спільнот у соцмережах з мільйонною аудиторією та понад 20 бот-мереж потужністю більше ніж 60 тисяч акаунтів.