росіяни не дають підлітку з Маріуполя повернутися в Україну, йому видали повістку — «Ґрати»

російська влада перешкоджає поверненню в Україну підлітка з Маріуполя, який наприкінці листопада стане повнолітнім. Він зробив декілька даремних спроб повернутися на Батьківщину. Натомість у росії заперечують, що хлопець хоче в Україну, і називають його «проросійським».

Про це повідомляє видання «Ґрати» з посиланням на адвокатку Катерину Бобровську, яка представляє інтереси хлопця та його сестри в Україні.

Наприкінці листопада Богдану Єрмохіну, якого у травні 2022 року російські військові вивезли з окупованого Маріуполя разом із 30 іншими дітьми та помістили в російську родину під опіку, виповниться 18 років. В Україні хлопця чекає сестра, яка є його законною опікункою, але росіяни не відпускають Богдана. На грудень йому виписали повістку до військкомату в Московській області.

Бобровська розповіла, що у жовтні цього року вона надіслала до омбудсменки рф Тетяни Москалькової та російської дитячої омбудсменки марії львової-бєлової звернення разом із документами про опіку від сестри Богдана — Валерії.

Після того, 24 жовтня, Москалькова викликала до себе Богдана. На зустрічі він був разом зі своєю російською опікункою Іриною Рудницькою. Москалькова запитала у Богдана, чи той бажає повернутися до сестри в Україну. Він відповів ствердно.

Проте з росії хлопця все одно не відпустили. На звернення сестри там не відповіли, як і на звернення українського омбудсмена Дмитра Лубінця.

У Богдана є внутрішній та закордонний український паспорт. За словами адвокатки, у 2022 році хлопець зробив декілька спроб повернутися в Україну самостійно, але всі вони були безрезультатними.

У квітні цього року львова-бєлова під час пресконференції в Москві розповіла про одну таку спробу. За її словами, Богдана обманом хотіли вивезти українські куратори, але хлопця затримали російські силовики на кордоні з Білоруссю.

Того ж місяця російський пропагандистський телеканал «НТВ» випустив сюжет, у якому Богдан розповів, що не збирається нікуди їхати, хоча «всьому його оточенню надходять погрози».

Як зазначила адвокатка, у розмові з сестрою Богдан повідомляв, що на нього тиснуть і залякують. 28 серпня його викликали до львової-бєлової. Там він під примусом та під диктування написав заяву про те, що бажає залишитись у росії, але додав, що до досягнення повноліття, розповіла Бобровська. За її словами, Богдан сказав, що його лякали направленням до психіатричної лікарні.

Що ще відомо про Єрмохіна?

Спершу депортовані з Маріуполя діти опинилися в окупованому Донецьку, а пізніше їх відправили до реабілітаційного центру «Поляни» під Москвою — філіал Дитячого медцентру Управління справами президента рф. Далі Єрмохіна помістили до прийомної родини Рудницьких, у якій виховують ще 13 дітей.

львова-бєлова схарактеризувала його як «позитивного хлопчика, який допомагав російським військовим» та як «проросійського». За її словами, Богдан був старшим вожатим у першому таборі «Післязавтра», де підлітки з окупованих українських територій проходять «соціально-психологічну реабілітацію».

Діти і війна росії

За даними державної платформи «Діти війни», станом на 17 жовтня Дані Національного інформаційного бюро386 українських дітей повернули. Понад 19,5 тисячі дітей — депортовані та/або тимчасово переміщені, 1419 вважаються зниклими.

Водночас, за офіційною інформацією ювенальних прокурорів, 508 дітей загинули та понад 1136 зазнали поранень різного ступеня тяжкості.

За даними Офісу генпрокурора, найбільше постраждали діти в Донецькій (492), Харківській (303), Херсонській (130), Київській (129), Запорізькій (99), Миколаївській (97), Дніпропетровській (96), Чернігівській (72) та Луганській (67) областях.