росіяни переводять у «холодний зупин» блок ЗАЕС, де стався витік реагентів
російські окупанти переводять у стан «холодного зупину» блок №5 на захопленій ЗАЕС. Раніше там стався витік реагентів із першого контуру реактора в другий.
Про це повідомили «Енергоатом» та МАГАТЕ.
Нагадаємо, «холодний зупин» — це безпечний стан ядерного реактора, коли він заглушений за низького тиску та низької температури охолоджувальної води. Під час «холодного зупину» ядерний реактор не генерує електроенергію. Реактор може перебувати в такому стані нескінченно довго за умови під'єднання до енергоживлення.
У «гарячому зупині» додатково із зовнішнього контуру відбирається перегріта вода (близько 280°C). Її використовують у системах централізованого опалення взимку, а також у системах гарячого водопостачання ЗАЕС та Енергодара впродовж усього року. Це робиться за допомогою помп, які працюють від зовнішньої електроенергії.
Окупанти визнавали, що на аварійних дизель-генераторах (тобто коли зникне постачання електроенергії на ЗАЕС іззовні) підтримувати режим «гарячого зупину» не можна.
Попри це, окупанти тримали у «гарячому зупині» блоки №4 та №5. Однак через некомпетентність російського персоналу на блоці №5 вода першого контуру з розчином борної кислоти потрапила в Пристрій, який використовується для видалення з рідини розчинених газівдеаератор машзалу, а звідти — знову на всі парогенератори. Після розголосу ситуації росіяни почали перевіряти, що ж сталося.
«Загарбники самі доводять ситуацію до небезпечної, а потім намагаються героїчно її виправити», — зазначив президент «Енергоатому» Петро Котін.
Зараз блок №4 окупанти залишають у стані «гарячого зупину» для опалення та забезпечення парою власних потреб станції. «Енергоатом» наголошує: це також є прямим порушенням, адже за ліцензією Держатомрегулювання України наразі всі блоки Запорізької АЕС мають перебувати у найбезпечнішому стані «холодного зупину».
Не перший випадок
«Енергоатом» повідомив, що це не вперше через окупантів стаються аварійні ситуації. Наприклад, 14 листопада на ЗАЕС стався частковий блекаут, було знеструмлене обладнання енергоблока №6, через що запустилися дизель-генератори та системи безпеки. У такому режимі блок перебував 90 хвилин.
На енергоблоці №4 унаслідок розігріву відбулося протікання радіоактивного теплоносія з першого до другого контуру, що є порушенням одного з бар’єрів на шляху розповсюдження радіоактивного забруднення.
Аналогічна ситуація сталась і під час спроби «розігріти» енергоблок №6. Крім того, рішення перевести його в «гарячий» стан спричинило значне збільшення кількості рідких радіоактивних відходів на майданчику станції, що несе потенційну шкоду для персоналу, населення й довкілля.
«Є лише один спосіб зупинити ядерну та радіаційну загрозу: якнайшвидша деокупація станції та її міста-супутника Енергодара і повернення контролю над найбільшим у Європі ядерним об’єктом його законному оператору — "Енергоатому"», — наголосив український оператор.