Розмова Трампа і Путіна: про що говорили президенти США і Росії
Президент США Дональд Трамп уперше після інавгурації поговорив із президентом Росії Владіміром Путіним
28 січня 2017 року президент США Дональд Трамп провів низку телефонних розмов із главами інших держав.
Він поспілкувався з канцлеркою Німеччини Анґелою Меркель та прем’єр-міністром Японії Сіндзо Абе. Крім того, Трамп уперше після інавгурації поговорив із президентом Росії Владіміром Путіним. У нього також були заплановані розмови з президентом Франції Франсуа Олландом і прем’єром Австралії Малкольмом Тернбуллом.
На офіційному сайті Кремля оприлюднено звіт телефонного дзвінка.
«Відновлення взаємовигідних торговельно-економічних зв’язків між діловими спільнотами двох країн могло б додатково стимулювати стабільний розвиток двохсторонніх відносин», – погодилися Дональд Трамп і Владімір Путін, за повідомленням прес-служби президента Росії.
Крім того, сторони висловили сподівання на «стабілізацію і розвиток американсько-російського співробітницва».
За визначенням прес-служби Кремля, під час бесіди Трампа і Путіна були обговорені основні аспекти українського питання.
У звіті російської сторони про Україну згадується лише раз – серед загального списку актуальних міжнародних проблем. Інші теми обговорення: стан справ на Близькому Сході, арабсько-ізраїльський конфлікт, ситуація навколо іранської ядерної програми і Корейський півострів.
Напередодні радниця Трампа Келліенн Конвей повідомляла, що серед головних тем дискусії двох президентів буде питання протидії глобальній мережі тероризму. Цю тему сторони також обговорили.
Аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков припускав в ефірі Громадського, що Путін міг запропонувати Трампу допомогу в боротьбі з терористичною організацією «Ісламська Держава» в обмін на пом’якшення санкцій проти Росії.
Дональд Трамп проводив бесіду з Овального кабінету Білого дому. Під час телефонної розмови були присутніми віце-президент Майк Пенс, радник із питань національної безпеки Майкл Флінн, керівник апарату Білого дому Райнс Прібус, радник із стратегічних питань Стівен Беннон і прес-секретар Білого дому Шон Спайсер.
Напередодні Трамп сказав, що обговорення питання санкцій проти Росії нині не на часі.
Про це президент США заявив на прес-конференції після зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Терезою Мей.
Чіткої відповіді на запитання про те, чи розглядає його адміністрація можливість скасування санкцій проти Російської Федерації, американець не надав. «Подивимося, як будуть розвиватися події, – заявив Трамп. – Що стосується санкцій, про це зараз говорити дуже рано».
Окрім цього Трамп підкреслив, що хоче налагодити відносини з усіма міжнародними партнерами, зокрема й з Росією.
Водночас, прем’єрка Сполученого Королівства Мей зазначила, що скасування санкцій може відбутися лише за умови, якщо Росія буде виконувати умови Мінських угод.
Раніше представники команди Трампа натякали на можливе скасування санкцій. 27 січня 2017-го радниця 45-го президента США Келліенн Конвей підтвердила, що адміністрація Трампа розглядає можливість скасування санкцій проти Росії. Цю заяву колишній керівник виборчої кампанії Трампа зробила в ефірі телеканалу FoxNews.
16 січня в інтерв’ю британській газеті The Times Трамп заявив, що він може погодитися пом’якшити санкції проти Росії в обмін на скорочення Кремлем арсеналу ядерної зброї.
До цього новий лідер Білого дому неодноразово висловлював симпатію лідеру РФ Путіну.
Зокрема, Трамп похвалив Путіна за його реакцію на вислання Бараком Обамою російських дипломатів із США. «Я завжди знав, що він дуже розумний», – прокоментував господар Овального кабінету.
Керівники американських спецслужб у спільній заяві стверджують, що Росія намагалася втрутитися в хід президентських виборів у США і сприяла при цьому Трампу.
Законопроект, який зміг би завадити президенту США ухвалити рішення про скасування санкцій, запропонував провідний представник Демократичної партії у верхній палаті Конгресу Чак Шумер.
За словами Шумера, ініціативу підтримують всі сенатори-демократи, а також група представників Республіканської партії. Зокрема, голова спеціального комітету Сенату з питань озброєнь Джон Маккейн і його соратник Ліндсі Ґрем.
Це вже не перша спроба сенаторів запобігти ймовірному скасуванню санкцій проти Росії. У вересні 2016 року здійснювалася спроба ухвалити Акт про стабільність і демократію в Україні (також відомий як “Stand for Ukraine”). Цей законопроект мав на меті закріпити на законодавчому рівні анексію Криму як порушення норм міжнародного права і передати повноваження скасовувати санкції проти Росії Конгресу. Втім, далі за комітет із зовнішньої політики акт не пройшов.
Перша телефонна розмова між Трампом і Путіним відбулася 14 листопада 2016-го.
Розмову організували невдовзі після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США. Владімір Путін став одним із перших світових лідерів, що привітали Трампа з перемогою у виборчих перегонах.