Розслідування FT з'ясувало, як росія краде зерно з окупованої території і продає його за кордон
Видання Financial Times на прикладі вивезення зерна з Бердянська показало, яку схему росія застосовує для крадіжки продовольства з України та його продажу за кордон.
Про це йдеться на сайті видання.
Звідки росіяни беруть зерно?
Журналісти розповідають про російського підприємця Микиту Бусела, який раніше створив власний бізнес у центральній частині росії, а влітку став причетним до вивезення зерна з окупованої частини Запорізької області.
Його призначили генеральним директором компанії «Державний зерновий оператор», яку створили як «агентство» російської окупаційної адміністрації. Офіційна мета компанії — нібито купувати зерно в місцевих фермерів і перепродавати його.
Насправді ж, як розповіли FT українські аграрії, ця фірма продавала зерно, яке вкрали з їхніх складів або зібрали на полях, якими раніше володів український бізнес. Водночас фермерам не залишили вибору: вони мають або віддати зерно російській фірмі, або його в них заберуть, стверджують аграрії.
Новостворена компанія також почала поширювати рекламу і стверджувати, що знайшла покупців у росії, Сирії, Туреччині та Ірані.
Як зерно вивозять?
FT розповідає, що хоча більшість суден через ризик санкцій не заходять до окупованих портів, але цього не цураються сирійські кораблі. Наприклад, у серпні одну з партій краденого зерна вивезло судно Pawell, яке перебуває під сирійським прапором.
Воно під час перебування в Керченській протоці 10 серпня вимкнуло сигналізацію і зникло з радарів, щоб приховати свій курс. А вже за 5 днів Pawell знову з'явився на радарах у тій самій протоці, але вже з більшою Глибина, на яку судно занурююється у воду. Вона може змінюватися після заповнення судна вантажемосадкою.
Як свідчать документи, які отримали журналісти FT, корабель за цей час завантажили зерном в окупованому Бердянську. Ось тільки в новіших документах росіяни вже змінили офіційне походження зерна: там запевняють, що його завантажили в одному з російських портів, а про компанію «Державний зерновий оператор» уже не згадують.
Також нові документи вказують, що зерно нібито походить не з окупованої Запорізької області, а з російського міста Тольятті. Перевезенням зерна судном Pawell займалася російська компанія «Геос», її власник Ігор Пожидаєв журналістам заперечив, що зерно з України, але документальні підтвердження продемонструвати відмовився.
Водночас у FT проаналізували документи в російських базах та супутникові знімки: вони підтвердили, що зерно було викрадене саме з України.
Пожидаєв також розповів журналістам, що він мав і інші проблеми з продажем зерна в Туреччині, оскільки до росіян ставляться більш прискіпливо через підозри в торгівлі краденим зерном.
Продаж краденого зерна
Після цього в «Геосі» звернулися до турецької компанії Northwest Group Yapı і запропонували їй знайти покупця в Туреччині. Цього разу росіяни стверджували, що зерно з міста Новоросійськ.
Зрештою цю партію продати не вдалося — через падіння цін на зерно. Власник турецької компанії Акбар Аскеров пояснив журналістам, що він і не уявляв, що зерно викрадене з України. Потім судно Pawell попрямувало до іншого турецького порту і знову зникло з радарів.
За декілька днів воно з'явилося. У FT з'ясували, що цього разу Pawell мав меншу осадку — тобто був уже без зерна.