Розтрата арештованого майна на 485 млн грн: підозру отримав ексдиректор підприємства Мін'юсту України
Правоохоронці вручили нові підозри у справі про розтрату арештованого майна на 485 мільйонів гривень. Їх отримали власник низки юридичних компаній та колишній гендиректор держпідприємства «СЕТАМ», яке допомагає продавати арештоване майно.
Про це повідомили САП та НАБУ.
За даними слідства, у 2017-2018 роках власник низки юридичних компаній, якого слідство вважає організатором схеми, запропонував тодішньому голові Агентство з розшуку та менеджменту активів. Повна назва — Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинівАРМА Антону Янчуку корупційний план щодо продажу арештованого майна. Він передбачав встановлення контролю за всіма процесами в АРМА: від моменту передачі речових доказів до їхнього продажу за заниженою вартістю на підконтрольній торговій площадці наперед визначеним компаніям.
За даними слідства, голова АРМА погодився та зі свого боку забезпечував ухвалення необхідних рішень. Посадовці АРМА готували обґрунтування, що відповідними активами важко управляти, зберігати або ж арештоване майно швидко псується і може втратити свою вартість. Після цього майно оцінювали за вартістю, суттєво нижчою за ринкову.
Так, наприклад, продали 3 земельні ділянки на Одещині, які були придбані для будівництва магазинів «Ашан». Їхня реальна вартість була зменшена у 18 разів. На Київщині продали 2,6 тис. тонн річкового піску, вартість якого занизили у понад 6 разів порівняно з ринковою. Схожі інциденти правоохоронці зафіксували з продажем арештованого карбаміду, зерна, крупи та олійних культур.
У цій схемі також фігурувало «СЕТАМ» — державне підприємство, створене Міністерством юстиції України, яке працює як система електронних торгів арештованим майном.
За даними слідства, тодішній гендиректор «СЕТАМу» Віктор Вишньов забезпечував проведення електронних торгів за заниженими цінами та створення необхідних умов для перемоги заздалегідь визначених юридичних осіб. Зараз Вишньов працює заступником глави Держслужби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України.
Ще один фігурант, директор приватної компанії, надавав правову допомогу та забезпечував участь в електронних торгах «СЕТАМ» підконтрольних приватних товариств, для створення видимості конкуренції.
Яке покарання?
НАБУ вказує, що до злочинної групи, яка причетна до розтрати у цій справі, входить чотири людини. Та загалом слідство встановило причетність 11 фігурантів: і членів групи, і причетних до вчинення певних злочинів.
Раніше про підозру повідомили 9 фігурантам, з-поміж яких: колишній голова АРМА, начальник управління менеджменту активів центрального апарату АРМА, спеціаліст відділу з розвитку підприємства ДП «Сетам», оцінювач, засновник та директор приватної компанії.
29 грудня 2022 року про підозру також повідомили:
- організатору схеми — власнику низки юридичних компаній: ч.3 ст.27, ч.5 ст.191, ч.3 ст. 27, ч.3 ст.28, ч.2 ст.364 КК України;
- ексгендиректору «СЕТАМу»: ч.5 ст.191, ч.3 ст.28, ч.2 ст.364 КК України;
- директору приватної компанії, підконтрольної організатору групи: ч.5 ст.27, ч.2 ст.364 КК України.
Місцеперебування організатора наразі невідоме. Досудове розслідування триває, встановлюються інші особи, які можуть бути причетні до схеми, а також інші епізоди протиправної діяльності.