Румунія підтримала Єврокомісію щодо імпорту українського зерна, а Словаччина продовжила заборону

Румунії очікує від України презентації плану дій щодо заходів контролю за експортом зернових. Натомість Словаччина слідом за Угорщиною та Польщею оголосила про продовження заборони на ввезення української агропродукції.

Про це йдеться в заявах уряду Румунії та речника прем’єр-міністра Словаччини, якого цитує портал Teraz.

Румунський уряд висловив жаль, що «не знайшлося європейського рішення щодо продовження обмежень на імпорт зерна з України», про що просять деякі країни-члени Європейського Союзу.

А втім, погодився з компромісом, якого дійшли Єврокомісія та Україна. Згідно з ним, Єврокомісія не стала продовжувати заборону на імпорт українського зерна, натомість Україна зобов’язалася представити план заходів для експортного контролю.

Передбачається, що цей контроль повинен запобігти деформації ринку зернових у сусідніх з Україною державах.

«Залежно від Плану дій, представленого українською стороною, Уряд Румунії узгодить відповідні заходи для захисту румунських фермерів», — зазначається в заяві.

Водночас у Словаччині слідом за Угорщиною та Польщею відреагували більш категорично.

Словацький уряд продовжив заборону на ввезення з України чотирьох товарів, а саме пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику.

«Ми повинні запобігти надмірному тиску на словацький ринок, щоб залишатися справедливими для вітчизняних фермерів», — сказав прем’єр-міністр Словаччини Людовіт Одор.

У Міністерстві сільського господарства та сільського розвитку Словацької Республіки додали, що рішення пов’язане із захистом внутрішнього ринку та є реакцією на постанови сусідніх країн.

«Заборона не поширюється на перевезення вантажів нашою територією, чим ми висловлюємо солідарність з Україною та розміщенням її товарів на цільових ринках», — пояснили у відомстві.

Тим часом міністр розвитку і технологій Польщі Вальдемар Буда вже підписав розпорядження про збереження ембарго. Рішення Єврокомісії дозволити імпорт українських зернових він назвав «помилковим».

Зернова криза 

Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина стали альтернативними транзитними маршрутами для експорту українського зерна після повномасштабного російського вторгнення та блокування чорноморських портів.

Ще у квітні вони заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України.

Згодом ПольщаУгорщинаБолгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить з території України або імпортується звідти. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.

У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є суто компетенцією ЄС. Зрештою, наприкінці квітня вдалося досягти компромісу.

Зокрема, Єврокомісія з 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Проте ці агропродукти можуть перевозити через їхню територію транзитом.

Ухвалені обмеження мали тривати до 5 червня, але їх продовжили до 15 вересня.

Зрештою, 15 вересня Єврокомісія вирішила не продовжувати обмеження, а натомість Україна зобов’язалася затвердити контроль за експортом чотирьох груп товарів, щоб запобігти ринковим спотворенням у сусідніх країнах. Та це все одно не влаштувало Угорщину та Польщу.