СБУ відмовила Музею Голодомору в доступі до дослідження про «10,5 млн жертв» — директорка музею
У Музеї Голодомору заявили, що не можуть отримати від СБУ доступ до матеріалів дослідження про нібито 10,5 млн українців, які стали жертвами Голодомору 1932—1933 років. Цю роботу звинувачують в умисному завищенні кількості жертв.
Про це повідомила виконувачка обов'язків директорки Музею Голодомору Леся Гасиджак в інтерв’ю «Українській правді».
Гасиджак зазначає, що у 2021 році тодішня директорка Національного музею Голодомору Олеся Стасюк разом із колишнім високопосадовцем СБУ Миколою Герасименком оприлюднили дослідження, в якому зазначалося про 10,5 мільйона українців-жертв Голодомору 1932-1933 років.
Тоді низка науковців виступили проти цієї цифри, зауваживши допущені помилки та «фальсифікації» у процесі дослідження. За їхніми словами, для зазначеної кількості жертв немає «достатніх ґрунтовних і фактологічних досліджень». Сам Музей Голодомору вказує 3,9 мільйона як найбільш вірогідну кількість жертв.
У 2022 році Міністерство культури звільнило Олесю Стасюк із посади за звинуваченнями у плагіаті та некомпетентності. На посаду виконувачки обов’язків голови Музею Голодомору призначили Лесю Гасиджак.
Гасиджак каже, що намагалась дізнатися в музейних науковців про методи проведення дослідження. Проте вчені зауважили, що дослідження проводила СБУ, водночас дослідники виступали як експерти «у вільний від роботи час».
Відтак в.о. директорки звернулася до СБУ з проханням надати доступ до матеріалів. Однак установа неодноразово відмовляла Гасиджак, посилаючись зокрема на неможливість оприлюднити ці дані.
«Я знову написала лист, що матеріали з так званих експертиз оприлюднені у виданні, яке свого часу видав і поширював музей. До речі, в музеї жодного примірника цієї книги не збереглося, все зачищено було. Поки що відповіді на останній лист в СБУ нема», — додає вона.
Голодомор 1932-1933
Голодомор був актом геноциду українського народу, організований керівництвом Всесоюзної комуністичної партії більшовиків та урядом СРСР шляхом створення штучного масового голоду.
Убивство голодом відбувалося в Україні й на Кубані. Точна кількість жертв невідома через відсутність даних за той період. У незалежній Україні дослідники з Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України встановили, що внаслідок голоду в 1930-х роках загинули 3,941 млн українців різного віку.
Однак у жовтні 2019 року Музей Голодомору ініціював нове розслідування у справі щодо геноциду українців у 1932-1933 роках. СБУ призначила нову експертизу, за якою визначили, що жертвами Голодомору стали 10,5 млн українців. З них 9,1 млн — на території УСРР та 1,4 млн — у місцях компактного проживання українців у межах СРСР.
Автор: Олександр Донець