СБУ викрила мешканців Херсонщини, які підробляли ПЛР-тести для охочих поїхати в Крим

Служба безпеки заявила, що викрила угруповання, які масово підробляли довідки про негативні результати ПЛР—тестів на коронавірус. Їхні клієнти, зокрема, хотіли перетнути кордон з анексованим Кримом.

Про це повідомляє пресцентр СБУ.

За даними слідства, схема діяла щонайменше пів року, а «прибутки» зловмисників становили понад пів мільйона гривень щомісяця. Тобто, загалом вони заробили понад 3 мільйони гривень.

Правоохоронці встановили, що організаторами незаконного бізнесу є двоє мешканців Херсонщини. Вони діяли на контрольному пункті в’їзду-виїзду «Чонгар».

Як повідомляється, угруповання «обслуговувало» відпочивальників, охочих потрапити на територію анексованого півострова. Оскільки окупаційна влада там не визнає міжнародні COVID-сертифікати, для перетину кордону туристи змушені були робити ПЛР-тести.

Скориставшись ситуацією, зловмисники пропонували мандрівникам швидко виготовити довідку про негативний ПЛР-тест без відвідин лабораторії. Просили за це 1,5 тисячі гривень, кажуть в СБУ.

Згодом до схеми нібито долучилися автобусні перевізники, серед яких і ті, що здійснюють рейси з тимчасово окупованих територій. За даними СБУ, перед виходом на маршрут підприємець та водій транспорту отримували від пасажирів фото їхніх паспортних даних та надсилали партнерам із Херсона.

Після прибуття на КПВВ «Чонгар» замовники отримували фейкові довідки про негативні результати ПЛР-тестів і спокійно перетинали кордон. З таких клієнтів зловмисники просили від 700 гривень за «тест», йдеться у повідомленні.

Правоохоронці провели обшуки, під час яких вилучили фіктивні ПЛР-тести, виготовлені з використанням реквізитів одного з українських медзакладів, електронні носії інформації та мобільні телефони із доказами протиправної діяльності.

Яким може бути покарання?

Правоохоронці відкрили справу за ч. 3 ст. 190 (шахрайство) Кримінального кодексу. Якщо вину мешканців Херсонщини доведуть, їм загрожує до 8 років позбавлення волі. Слідчі готуються оголосити їм підозру у злочині.

Схожі випадки шахрайства

Подібні махінації з підробкою ПЛР-тестів чи COVID-сертифікатів здійснюються не вперше. Правоохоронці регулярно викривають на таких схемах представників турагентств, медиків і просто охочих підзаробити.

Зокрема, 6 листопада затримали киянина за масове виготовлення фейкових COVID-тестів та дипломів про освіту. Чоловіку загрожує 7 років тюрми.

10 листопада у Дніпрі викрили лікаря, який щодня робив до 30 фейкових COVID-сертифікатів.

Також 12 листопада в Києві викрили підпільну типографію, де друкували фейкові ПЛР-тести й COVID-сертифікати. За місяць зловмисники заробляли 3 млн грн.

А 15 листопада СБУ викрила три великі мережі COVID-аферистів у Києві, Львові та Рівному. Їхніми послугами скористалися понад 10 тисяч людей.

У Раді наразі розглядають законопроєкт про введення кримінальної відповідальності за створення, розповсюдження та використання підробних COVID-сертифікатів. Попередньо парламентарі його схвалили.

Автор: Маркіян Климковецький