СБУ завершила розслідуваня знищення «Мрії»: підозрюваним загрожує до 15 років тюрми
Служба безпеки України завершила розслідування у справі про знищення транспортного літака Ан—225 «Мрія». Обвинувальний акт проти фігурантів скерували до суду. Їм загрожує увʼязнення.
Про це повідомила пресслужба СБУ.
Правоохоронці зібрали докази щодо колишніх посадовців державного підприємства «Антонов»: гендиректора Сергія Бичкова та начальника підрозділу з авіабезпеки Олександра Нетьосова.
В СБУ заявили, що дії ексчиновників «призвели до тимчасового захоплення стратегічно важливого аеродрому під час боїв за Київ та знищення» літака. Слідчі закінчили досудове розслідування та скерували обвинувальний акт до суду.
За даними слідства, перед повномасштабним вторгненням росії фігуранти не допустили військовослужбовців Нацгвардії на територію Гостомельського аеропорту для підготовки до його захисту.
«Для цього у період січня-лютого 2022 року посадовці розпорядилися заблокувати допуск українських військових на територію об’єкта», — кажуть в СБУ.
Фігуранти обвинувачуються за ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 114-1 Кримінального кодексу України. Йдеться про перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань. Нині фігуранти перебувають під вартою. Їм загрожує до 15 років ув'язнення.
Що передувало?
Раніше у справі про знищення «Мрії» правоохоронці скерували до суду обвинувальний акт проти Бичкова за статтею про службову недбалість (ч. 2 ст. 367 КК України).
У 2022 році командир екіпажу «Мрії» Дмитро Антонов записав відеозвернення, де розповів, що перед повномасштабним вторгненням росії літак залишився в Гостомелі під Києвом, оскільки не було рішення про перегін.
За його словами, майже за місяць до війни представники НАТО та Агенція НАТО з підтримки та постачанняNSPA через попередження про можливий напад росії на Україну пропонували керівництву «Антонова» перебазувати весь його флот у Лейпциг з усім персоналом, екіпажем і запчастинами. Але відповіді на це, за словами Антонова, не було.
Тоді в ДП «Антонов» відповіли, що інформація ґрунтується винятково на особистих думках та оцінних судженнях командира екіпажу «Мрії». А «встановити ключовий чинник знищення Ан-225 неможливо» через захоплення аеродрому.
Однак слідчі встановили, що «Мрія» напередодні вторгнення була технічно справна, на аеродромі зберігалася достатня кількість авіапального для виконання рейсу, екіпаж був готовий до вильоту й існували всі можливості для евакуації судна до Німеччини. А втім, глава ДП «Антонов» не віддав відповідного наказу та проігнорував доповіді й пропозиції підлеглих.
Слідство зазначає, що війська росії знищили найбільший у світі літак Ан-225 через службову недбалість Бичкова. Сума завданих державі збитків оцінюється в понад 8,4 мільярда гривень.