«Сценарій Фінляндії чи Ізраїлю»: президент Чехії розповів про можливі форми гарантій безпеки від НАТО для України

Президент Чехії Петр Павел заявив, що наразі розглядаються два варіанти гарантій безпеки для України: за сценарієм Фінляндії або Ізраїлю.
Про це він розповів в інтерв’ю для «Радіо Свобода».
«Я чув про два типи або сценарії гарантій. Один — це гарантії, які були надані Фінляндії від початку процесу ратифікації її вступу. Інший підхід до гарантій безпеки застосований для Ізраїлю. Можливо, ми побачимо щось посередині», — припускає Павел.
Він вважає, якщо Захід зафіксує те, що вже робить для України, а також включить довгостроковий план підтримки, то це також можна назвати гарантією. Але це залежатиме від того, скільки коштів країни виділять на такий план.
Очільник Чехії висловив сподівання, що на Вільнюському саміті НАТО, який відбудеться вже наступного тижня, пролунають «дуже сильні заяви щодо підтримки України». Він додав, що низка країн узгоджує довгостроковий план підтримки, який базуватиметься не на одноразових внесках, а на спланованій довгостроковій процедурі.
Крім того, Павел очікує, що рівень Комісії Україна — НАТО підвищать до рівня Ради, що надасть ліпший статус Україні на цьому форумі.
«Але я б також дуже вітав чіткі формулювання про майбутнє членство України, коли війна закінчиться. Очевидно, що процес приєднання не може початися, поки країна перебуває у стані війни», — зазначив Павел.
Гарантії безпеки від інших країн
Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що союзники по НАТО повинні завершити роботу над розробленням гарантій безпеки для України до майбутньої зустрічі лідерів Альянсу на саміті в липні.
Франція вже підтвердила, що готова стати одним із гарантів безпеки, щоб допомогти Україні захистити себе в довгостроковій перспективі. Також таку позицію підтримують Польща та Словаччина.
Водночас канцлер Німеччини Олаф Шольц вважає, що будь-які майбутні гарантії безпеки, які країни Заходу можуть надати Україні, повинні відрізнятися від статусу членства в НАТО.
Авторка: Анетт Абрамова