Секс, книги, щастя та наука. Розповідаємо про маловідому географію України в 10 картах

Разом з першим українським сервісом замовлення авто онлайн Uklon ми вирішили розповісти більше про Україну в 10 картах. Адже крім містечок, доріг та корисних копалин різні куточки нашої країни мають багато інших цікавих особливостей і навіть «унікальностей». Життя в різних частинах великої країни помітно відрізняється від того, що кожен із нас бачить «за вікном».
Завдяки власному продукту Map Services у додатку Uklon можна знайти унікальні карти, де позначені магазини під вашим будинком, улюблені кафе, музеї та бари. Тому якщо поблизу вас є місце, якого ще немає на карті Uklon, то ви можете самостійно його відмітити, зробити опис, вказати адресу і команда сервісу додасть його відразу. Додамо трохи більше зручності у життя разом з картами Uklon.
Де щастя шукати?
Щастя — дуже складна категорія для того, щоби виміряти його в той чи інший спосіб. Але за різних часів і в різних країнах люди загалом почуваються щасливішими або більш нещасними. І це справедливо навіть у межах однієї країни.
Якщо спиратися на дані минулого року, то 68% населення України почуваються щасливими або радше щасливими. Багато це чи мало? Якщо порівнювати, наприклад, із 2018 роком, то щасливих стало на 6% більше. На початку нульових цей показник узагалі перебував нижче від позначки 40%. І така динаміка, звісно, вселяє обережний оптимізм.
Слід додати, що рівень щастя в нашій країні відрізняється серед різних груп. Наприклад, жінки щасливіші за чоловіків, а молодь віком 18-39 років значно щасливіша за старших людей.
І свою регіональну специфіку рівень щастя також має. Найщасливіші люди живуть на заході, зокрема у Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській та інших областях. А також та півдні, зокрема в таких областях, як Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська. Принаймні так вони почуваються.
Області читання
В сучасному світі книзі не бракує сильних та винахідливих конкурентів. Це не лише кіно, але й численні «мікровідео» та «мікротексти», які успішно з’їдають наш час і навіть часто створюють ілюзію знання. На книги просто не залишається ні сил, ні часу.
Проте довгі тексти на папері чи на екрані електронної книги досі є незамінним джерелом знань і шляхом до справжнього інтелектуального задоволення. Оцінити чи дозволити його собі, на жаль, можуть не всі, і про це свідчить невблаганна статистика.
Якщо поглянути на дані позаминулого року, то понад половина людей у країні впродовж року взагалі не читали книжок — ні паперових, ні електронних. Найбільший відсоток таких людей був на сході — майже 70%. А найскладніше знайти людину, яка не читає, в центральній частині України. Щоправда, і тут таких понад 53%. Решта читають книги, бодай небагато.
Ходімо на піцу!
Багатьом людям здається, що ресторани, кафе та кав’ярні стали невіддільним атрибутом нашого життя — фактично, буденністю. Це може бути цілком справедливим для вашої соціальної бульбашки. Але якщо поглянути на загальну статистику країни, то це не зовсім так: лише 30% населення впродовж місяця споживали їжу, приготовану за межами дому (в якомусь із закладів харчування) чи доставлену на замовлення додому.
Найчастіше до цього вдаються молоді люди, чоловіки та мешканці великих і середніх міст. А якщо поглянути на регіони, то найбільше віддають перевагу не домашній їжі в Західному, Центральному і Південному регіонах (тут частка таких людей становить 31-33%). А от серед мешканців Сходу вона суттєво менша — 20%. Щоправда, слід зауважити, що на непідконтрольній території Луганської та Донецької областей людей не опитували.
Про секс
Секс є дуже важливою частиною життя. З цим погоджуються 80% учасників соціологічного дослідження. Щоправда, кожен п’ятий не згоден або не може визначитися.
Загалом у цьому дослідженні багато цікавих цифр, що стосуються нашого сексуального життя. Наприклад, 12% наших співвітчизників чомусь вирішили, що жінка не повинна виявляти сексуальну ініціативу. А ще стільки ж радше погоджуються з таким твердженням.
Понад половина опитаних не погоджуються з тим, що секс може бути послугою за гроші, а майже кожен п’ятий вважає, що жінка у шлюбі мусить займатися сексом незалежно від свого бажання.
Якщо говорити про географію ставлення до сексу, то «дуже важливою частиною життя людини» він є для 57-58% населення Сходу, Центру та Півдня. А от на Заході з цим цілком погоджуються лише 52% опитаних.
Де людей густо, а де пусто
Кажуть, що наша планета перенаселена, і це, на жаль, правда. Ми так багато їмо і смітимо, що вона просто не витримує. Це велика проблема.
З іншого боку, планета заселена людьми дуже нерівномірно. Наприклад, у Монголії на одному квадратному кілометрі площі живуть дві людини, а в Австралії — три. В Сінгапурі ситуація відрізняється радикально — тут щільність населення перевищує 8 тисяч людей на квадратний кілометр.
Щоб уявити, як це багато, погляньте на Київ. Тут на одному квадратному кілометрі в середньому мешкають близько трьох із половиною тисяч людей. Якщо дивитися на окремі області, то серед «найщільніших» Донецька, Львівська та Чернівецька.
А якщо вам хочеться туди, де людей дещо менше, вирушайте на Чернігівщину, Житомирщину, Херсонщину або до Кіровоградської області. Тут людей на одиницю площі менше майже удвічі, ніж у середньому в країні.
Скромні плоди сексу
Із тим, де людей більше, а де менше, ми вже розібралися. А як цей показник зміниться в майбутньому? На це впливають багато які чинники, а такими розрахунками займаються спеціально навчені фахівці. Та й вони не завжди одностайні.
Один із важливих показників, на які тут варто звернути увагу, — сумарний коефіцієнт народжуваності. Так його називають науковці, а простими словами він показує кількість народжень дітей в однієї жінки (щоправда, з деякими «але», в які ми заглиблюватися не будемо). Нам поки достатньо буде розуміти, що за високих значень коефіцієнта кількість населення може зростати, а за низьких — ніяк, хіба що завдяки імміграції. В Україні показник становить 1,3 (на 2018 рік). Тобто одна жінка за життя в середньому народжує 1,3 дитини. Нескладно зрозуміти, що за таких умов відтворюватися наше населення не може.
Щоправда, і цей показник відрізняється в залежності від області. Наприклад, він порівняно високий у Рівненській, Волинській та Закарпатській областях.
Життя багате і не дуже
Рівність усіх людей ідея приваблива. Але в реальному світі ми не рівні. Це стосується зокрема й економічних показників. Не секрет, що в Італії середня заробітна плата значно вища за українську. Тому не дивно, що так багато наших людей змушені шукати кращої долі там. І хоч це зовсім не втішає, але є у світі країни, де живеться значно скрутніше, ніж нам.
У нашій країні статки людей також дуже помітно відрізняються залежно від регіону. Візьміть хоча б доходи населення. Сюди включені зарплати й різні види соцдопомоги.
Найбільший цей показник у Києві та Дніпропетровській області, а найменший у Чернівецькій, Тернопільській та Луганській областях.
Територія природи
Якщо подивитися на нашу планету з космосу, то впадає в око те, що більшість її поверхні змінена людиною: забудована, переорана чи вирубана. І це величезна проблема. Бо жодні вигоди, які внаслідок цього ми отримуємо, не зможуть нам компенсувати повітря, родючий ґрунт, воду та інші блага, до яких ми звикли та вважаємо, що вони будуть у нас завжди.
Щоби хоч якісь клаптики дикої природи збереглися, їх доводиться берегти, включати до складу заповідників, нацпарків та інших об’єктів природно-заповідного фонду.
В Україні їх досі замало, але, на щастя, вони є. І саме сюди слід вирушати тим, хто хоче побачити справжню дику природу. Тільки дуже тихо й дуже обережно.
Найбільше заповідників і нацпарків у Криму, на Івано-Франківщині та на Херсонщині.
Найбільше мізків
Національна академія наук України — це головна наукова установа нашої країни, хоча й не єдина. Можливо, не всі знають, але до її складу входять близько півтори сотні дуже різних установ. Якісь із них здійснюють дослідження в галузі біології, якісь вивчають космос, а інші — наше суспільство, завдяки чому можна зокрема створити ще більше тематичних карт України.
Установи НАН України розташовані в різних регіонах і містах нашої країни. Найбільше їх у Києві, але чимало є також у Львові, Харкові та Одесі.
Подорожі братів менших
Тварини подорожували задовго до того, як це стало трендом серед людей. Для багатьох із них переміщення сотнями й тисячами кілометрів — норма життя. Наприклад, морський птах полярний крячок є справжнім рекордсменом серед тварин-мандрівників. Під час перельотів він долає відстані в 40 тисяч кілометрів (або й більші).
Але життя тварин змінюється разом із тим, як змінюється життя людей. Це стосується зокрема домашніх улюбленців. Сьогодні вони мають нагоду подорожувати разом із господарями завдяки Uklon.
Серед українських міст, де така практика поширена найбільше, — Київ, Львів та Харків.
Партнерський проєкт створений на правах реклами. Над проєктом працювали: креативні продюсери Микола Охотник та Вікторія Слобода, дизайнерка Тетяна Присяжнюк та ілюстраторка Тетяна Костик.