Сербія та Косово досягли згоди щодо номерних знаків, через які в липні зросла напруженість
Сербія та частково визнане Косово домовилися про автомобільні номерні знаки. Зокрема, через проблеми зі знаками наприкінці липня відносини між державами загострилися.
Про це повідомляє «Радіо Свобода».
Переговори відбувалися за участі представника Косова Бесніка Біслімі, представника Сербії Петара Петковича та уповноваженого ЄС із питань діалогу Мирослава Лайчака.
Номерні знаки, видані сербською владою, є незаконними в Косово, але їх використання було дозволене в чотирьох муніципалітетах із сербською більшістю на півночі. Уряд Косова наполягав на переоформленні номерів, але на це не погоджувалися в Белграді.
Під час останніх переговорів Сербія погодилася більше не видавати номерні знаки з позначеннями міст Косова. У використанні залишаться номерні знаки, які видали за останні три роки, але нові номери тепер не випускатимуть. Натомість Косово не вимагатиме переоформлювати автівки з сербськими номерами та не штрафуватиме за такі номери.
Високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель привітав домовленість між Сербією та частково визнаним Косовом. «Я запрошу сторони найближчими днями для обговорення наступних кроків», — написав він.
Так, тепер сторони мають розпочати перемовини щодо всеосяжної угоди для цілковитої нормалізації відносин.
Що передувало?
31 липня напруженість між Косовом та Сербією загострилася на тлі набуття чинності постанови косовського уряду про перереєстрацію номерних знаків та документів, які видавали в Сербії.
Косово оголосило, що для в’їзду на свою територію почне вимагати від громадян Сербії отримувати тимчасові посвідчення особи — так само, як робить Сербія для осіб із косовськими документами. Сербія, яка не визнає незалежність Косова та вважає його своєю територією, не визнає і його права щодо реєстрації таких документів.
На тлі цього рішення етнічні серби на півночі Косова заблокували дороги біля прикордонних переходів Брняк та Яріньє. Пізніше влада Косова вирішила на місяць відкласти рішення, через яке протестують серби, за умови, що ті мають розібрати барикади до кінця доби.
У серпні представники обидвох сторін почали перемовини. Наприклад, 27 серпня Сербія та Косово домовилися про перереєстрацію документів.