Шалені відсотки можуть відійти в минуле: депутати схвалили закон, який змінює сферу мікрокредитування
Верховна Рада України під час сьогоднішнього засідання, 22 листопада, схвалила у другому читанні проєкт закону №9422, який у разі підписання президентом внесе зміни до галузі мікрокредитування населення.
Про це повідомила парламентарка від «Слуги Народу» Ольга Василевська-Смаглюк, яка була співініціаторкою документа.
«Держава припинила стояти осторонь проблеми фінансово вразливих верств населення. Шалені відсотки, приховані штрафні санкції, нескінченні Автоматичне продовження дії договору без потреби звернення до банкуавтопролонгації договорів стануть заборонені», — зазначила парламентарка.
Так, максимальна денна процентна ставка за кредитом становитиме 1%. Це, за даними Ольги Василевської-Смаглюк, у 3,5 раза менше, ніж більшість нинішніх ставок.
До такого максимального рівня ринок спускатиметься поступово:
- перші 4 місяці (120 днів) із дня набрання чинності законом максимальна ставка буде 2,5% на день;
- наступні 4 місяці (120 днів) — 1,5% на день;
- із 241-го дня і надалі — не більш як 1% на день.
Якщо ж Національний банк виявить порушення цієї вимоги, тоді, як вказує депутатка від «Слуги Народу», кредитора оштрафують.
Що ще було нового?
Всі платежі, які кредитор планує отримати, мають бути завчасно відомі клієнту. Все, що договір не зазначав на момент укладення, боржник сплачувати не повинен.
Автопролонгації споживчих кредитів будуть заборонені. Так, клієнт повинен буде щоразу підписувати додаткову угоду для продовження кредитного договору.
Також кредитори не зможуть видавати гроші людям із залежністю від азартних ігор, які беруть у борг. Так, депутати прописали окрему процедуру, за якою рідні тих, хто набирає кредитів, щоб пограти, зможуть звернутися до Комісія з регулювання азартних ігор та лотерейКРАІЛ чи суду із заявою, де повідомити про те, що людина позичає для цілей гри.
У такому випадку держава внесе відмітку про цей факт у реєстр, який веде КРАІЛ. Усі кредитори в країні, перш ніж видати гроші, повинні будуть пересвідчитись, що відмітки в реєстрі щодо людини немає, а якщо відмітка буде, то не видавати кредит (за порушення цієї заборони кредитора оштрафують).
Під забороною опиниться й оманлива реклама кредитів. Нацбанк стежитиме за тим, щоб уся інформація, яка наведена в рекламі кредиту, відповідала дійсності.
Депутати також хочуть, аби відомості про всі видані кредити передавалися до бюро кредитних історій. Так кредитори бачитимуть, наскільки «закредитованим» є позичальник та чи зможе він повернути борг. Усім кредиторам потрібно буде перевіряти інформацію про спроможність клієнтів повернути кредит.
До речі, за новими договорами про споживчий кредит, які будуть укладені після набрання чинності цим законом, будуть повернені штрафи та пені.