Що означає висунення Ксенії Собчак у президенти Росії
Російська журналістка Ксенія Собчак заявила, щобалотуватиметься впрезиденти Росії. Раніше про участь упрезидентських перегонах заявив російський опозиційний політик Олексій Навальний. Яктепер опозиціонери ділитимуть виборців, іщоозначає висування Собчак — розбиралося Громадське
Чому Ксенія Собчак?
Ксенія Собчак — дочка першого мера Санкт-Петербурга Анатолія Собчака, одного з російських реформаторів 90-х років. Володимир Путін був одним із найближчих до Собчака людей. Ходили чутки, що Ксенія — похресниця Путіна, однак сама вона це не коментувала.
Тож двох претендентів на головну в країні посаду пов’язують давні стосунки. Очевидно, саме тому коментар прес-секретаря російського лідера Дмитра Пєскова про висунення Собчак й був доволі теплим:
«Ксенія — дуже талановита людина, вона набралася досвіду, причому в найрізноманітніших сферах, досить освічена. Якщо вона розраховує на кар’єру в політиці, безумовно, доведеться з нуля набиратися досвіду. Позаяк політика відрізняється від журналістики та шоу-бізнесу, це зовсім інша субстанція. І, звичайно, політика передусім передбачає волевиявлення людей, ось це основний постулат. Якщо якоюсь мірою Ксюша зможе відповісти на це волевиявлення, то, безумовно, вона матиме шанси в політиці».
Однак політичні погляди Собчак і Путіна кардинально відрізняються. Про свою позицію журналістка вперше заявила публічно на мітингу після виборів до Державної думи в грудні 2011 року, а відтак стала постійним учасником протестних акцій.
Виступ телеведучої Ксенії Собчак на мітингу «За чесні вибори» на проспекті академіка Сахарова в Москві, 24 грудня 2012 року Фото: EPA/SERGEI CHIRIKOV
У жовтні 2012 Собчак балотувалася в так звану «Координаційну раду російської опозиції», яка мала об’єднати всі протестні сили. Тоді вона поступилася Олексію Навальному, Дмитру Бикову й Гаррі Каспарову.
Нині Собчак каже, що прагне стати кандидатом для тих, кого не влаштовує сучасна російська політика.
«П’ять років тому я зрозуміла: якщо кожен із нас, разом і поодинці, не намагатиметься щось змінити, життя буде жахливим, воно буде нестерпним у цих умовах. Нас заарештовуватимуть за переконання, обливатимуть зеленкою, наші діти мріятимуть виїхати з країни. Навальний та інші незалежні політики сидітимуть у в’язниці й нічого, нічого не зміниться», — каже у зверненні Ксенія Собчак.
Чутки про те, що конкуренцію Володимирові Путіну може скласти жінка, з’явилвся ще на початку вересня. Сама Собчак тоді ніяк це не коментувала, чим лише підігрівала інтерес до цієї теми.
Навіщо це Кремлю?
На думку політологів, за допомогою Ксенії Собчак Кремль збирається створити видимість конкуренції та подивитися, наскільки сильні прихильники Олексія Навального.
«Є бажання привабити виборців, створити відчуття повноцінної виборчої кампанії, а не просто параду ветеранів російської політичної сцени», — пояснює президент фонду «Петербурзька політика» Михайло Виноградов.
Російські опозиційні активісти Ілля Яшин (ліворуч) та Ксенія Собчак на місці вбивства лідера російського опозиції Бориса Нємцова, 28 лютого 2015 року. Борис Нємцов застрелений у центрі Москви пізно ввечері 27 лютого 2015 року Фото: EPA/GEORGE MALETS
У демократів будуть два кандидати?
Найпевніше, Олексія Навального не допустять до президентських перегонів.
«Так вирішили ще навесні, політична система має на увазі, що такий наказ існує. Звичайно, його можна скасувати, але наразі це так», — переконаний Михайло Виноградов.
За таких умов Ксенія Собчак дійсно може претендувати на голоси всього протестно налаштованого населення, уважає Михайло Виноградов.
«Критикам російської влади здебільшого не надто важливо, за кого голосувати — за Прохорова, Навального, Гудкова, Собчак або когось іще. Якщо правильно розгорнути кампанію, то їх можна взяти в роботу», — пояснив він Громадському.
Із ним не погоджується завкафедри політичних і правових учень Вищої школи соціальних та економічних наук Василь Жарков:
«За моєю оцінкою, реєстрація Ксенії Собчак не знижує, а підвищує шанси Олексія Навального бути зареєстрованим. Адже з’являється кандидат, що чітко артикулює європейські, ліберальні погляди. Й він уже розколює ліберального виборця. А зареєстрованим зараз може бути той кандидат, який набере незначну, некритично переважаючу кількість голосів».
Головний опозиційний політик Росії Олексій Навальний наміри Ксенії Собчак наразі ніяк не коментує.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Навальний vs Гіркін: докази про війну на Донбасі та анексію Криму
На думку Василя Жаркова, до президентських перегонів може включитися абсолютно новий кандидат, орієнтований на радикальну частину суспільства:
«Може з’явитися такий кандидат, якого люди, що підтримують Навального чи Собчак, так злякаються, що Путін здаватиметься оптимальним вибором. Наприклад, Поклонська, Мілонов або Стрєлков-Гіркін. Такий кандидат-троль одразу матиме очевидну підтримку найдрімучішого прошарку, очевиднішу, ніж у Навального та Собчак».
Російська телеведуча Ксенія Собчак (ліворуч) і лідер російської опозиції Ілля Яшин біля входу в будівлю слідчого комітету в Москві, 12 червня 2012 року. Напередодні поліція провела обшуки в квартирах низки опозиційних активістів, зокрема Олексія Навального, Сергія Удальцова, Іллі Яшина й Ксенії Собчак. Опозиціонерів викликали на допит до слідчого комітету у справі організації «Маршу мільйонів» Фото: EPA/MAXIM SHIPENKOV
Вибори вже почалися?
Дата президентських виборів ще не призначена, тож офіційно кампанія ще не стартувала. Президент Росії Володимир Путін також поки не заявив, що збирається брати в них участь. Тому теоретично розклад сил іще може змінитися.
Згідно із законом, кандидата на пост президента може висунути партія, представлена в парламенті. В іншому випадку йому доведеться збирати підписи виборців (не менше 100 тисяч для висунення від непарламентської партії, і не менше 300 тисяч — для самовисуванця).
Але підписи ще потрібно прийняти, відзначають політологи.
«Це буде один із важелів тиску на Собчак, якщо її кампанія виявиться занадто яскравою та помітною», — зазначає Михайло Виноградов.