Що пропонують Клінтон і Трамп американським батькам – інтерв’ю з авторкою бестселлера «Французьке виховання»

Обговорення соціальної політики в США вочевидь не є найбільш висвітленою стороною передвиборчого протистояння Гілларі Клінтон та Дональда Трампа. Що пропонують обидва кандидати в соціальній сфері – зокрема, у сфері підтримки молодих батьків? Хто з кандидатів пропонує кращі ініціативи для утвердження гендерної рівності в американському суспільстві? Демократи чи республіканці — хто робитиме більше для того, аби покращити життя пересічних громадян? На ці питання Громадського відповідає Памела Дракерман, американська журналістка та авторка бестселеру «Французьке виховання». 

У вашій колонці для The New York Times ви порівнювали передвиборчі програми Гілларі Клінтон та Дональда Трампа з точки зору того, що вони пропонують у сфері підтримки батьківства та допомозі у догляді за дитиною. Чому ця тема є важливою на цих виборах? 

Америка — єдина  з-поміж заможних країн, де молоді батьки не мають жодної підтримки від уряду. Фактично, батьки новонароджених дітей залишаються сам-на-сам зі своїми проблемами: немає ані декретної відпустки, ані закладів з допомоги по догляду за дитиною, як то ясел, – немає нічого, що б допомагало батькам до того моменту, як дитині виповниться 5 років – в деяких випадках 4 роки. Саме тому зараз в американському суспільстві є відчуття – так не має бути.

Батьки новонароджених дітей залишаються сам-на-сам зі своїми проблемами: немає ані декретної відпустки, ані закладів допомоги по догляду за дитиною, як то ясел, – немає нічого, що б допомагало батькам до того моменту, як дитині виповниться 5 років

Американські батьки є менш щасливими, аніж батьки у багатьох інших країнах. Тому обидва кандидати на цих президентських виборах – навіть Дональд Трамп від Республіканської партії, який зазвичай неприхильно ставився до ідей соціальних витрат молодим батькам, —зараз говорять про певний тип розширення соціальної допомоги молодим батькам.

В чому полягає відмінність програм обох кандидатів у сфері підтримки батьківства та догляду за дитиною? 

Трамп пропонує чотири тижні оплачуваної декретної відпустки для матерів (і лише для них) та деяке зменшення податків для батьків. Це би дозволило батькам платити за догляд за дитиною у дошкільних закладах, який, як відомо, є дуже дорогим в Сполучених Штатах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як віднайти баланс поміж батьківством та кар’єрою — інтерв’ю з авторкою бестселеру «Французьке виховання»

Зараз ситуація така, що немало матерів залишають роботу та самі сидять вдома з дітьми, адже вони не бачать смислу виходити на роботу і платити за догляд за дитиною такі великі гроші. Це нова політика для Трампа, тому що раніше такої політики взагалі не було. Ще рік тому він заявляв, що не є прихильником оплачуваної державою декретної відпустки. Але під час передвиборчих перегонів він зрозумів, що потребує більшої підтримки від жінок, тому ввів цю ідею у свою передвиборчу кампанію. Він стверджував, що його власна компанія – Trumps Industries – надавала своїм працівникам безкоштовну допомогу по догляду за дітьми – але це виявилося неправдою. Насправді він платив за догляд за дитиною не своїм працівникам, а клієнтам свого  готелю.

Трамп стверджував, що його власна компанія – Trumps Industries – надавала своїм працівникам безкоштовну допомогу по догляду за дітьми – але це виявилося неправдою. Насправді він платив [...] клієнтам свого  готелю

Що стосується Гілларі Клінтон, то упродовж багатьох років вона демонструвала зацікавленість темою допомоги батькам та підтримки батьківства, сприяння балансу поміж роботою та материнством для жінок. Вона також є прихильницею ідеї здешевлення плати за навчання в університеті, та навіть безкоштовного навчання в університеті для дітей з родин середнього класу, а також багатьох інших ідей такого ґатунку, над якими вона працювала роками.

Зараз вона пропонує запровадження довшої декретної відпустки для матерів, але також і для татусів, пропонує обмеження цін за догляд за дитиною у дошкільних закладах, та підвищення зарплат працюючим матерям. Іншими словами, вона має продуману програму у цьому питанні. Якщо ця програма буде дійсно втілена в життя, вона суттєво змінить на краще життя молодих батьків в Америці.

Чи ви думаєте, що усе це є дієвим аргументом для виборців і може спонукати їх голосувати за Клінтон? 

Я думаю, ці вибори є відомими тим, що мало дискутуються саме програми кандидатів, тоді як ця тема є якраз такою темою, яка має всі шанси драматично змінити на краще життя багатьох людей. Саме тому, як я і писала в колонці для The New York Times, на мою думку варто голосувати за такі програми.

Можна порівняти передвиборчі програми кандидатів в цій сфері, пересвідчитися, хто з них є більш серйозним, вибрати, яка програма вам подобається більше, і голосувати відповідно до цього. Здається маловірогідним, що, якщо Трампа оберуть президентом, то ці теми будуть його пріоритетами, тоді як Гілларі десятиліттями демонструвала зацікавленість ними. Схоже на те, що вона дійсно захоче втілити їх у життя.