Ще четверо дітей із родинами змогли виїхати з окупації. Двоє з них увесь рік навчалися онлайн в українській школі
Із тимчасово окупованих територій України вдалося повернути ще чотирьох українських дітей разом із сім’ями. Нині вони перебувають у безпеці.
Про це повідомив уповноважений з прав дитини Микола Кулеба.
В окупації весь минулий навчальний рік двоє із цих дітей навчалися в українській школі онлайн, поки їхнім селом постійно проходили російські рейди.
«Під час таких занять матір юних українців дивилась у вікно й стежила, аби в дім не увірвалися солдати рф. Врешті російські військові почали погрожувати батькам, що заберуть їхніх дітей, відберуть будинок, а їх самих депортують. Тому сім'я була змушена віддати дітей у російську школу», — розповів омбудсмен.
Кулеба розповів, що в цій школі дітей зобов'язали загорнутись у прапор рф і ходити в ньому до кінця уроків. Коли ж деякі діти втомились і попросили його зняти, вчителька погодилася. Однак уже за мить озброєний російський військовий сварив дітей за «нелюбов до росії».
У шкільних коридорах, як зазначив омбудсмен, діти постійно бачили солдатів зі зброєю, які стояли під класами та забирали учнів на «виховні бесіди» за необережно сказане «будь ласка» у класі.
«На щастя, діти встигли походити в російську школу лише 4 дні, поки наші рятівники не забрали родину звідти. Зараз родини вже перетнули кордон України й перебувають у безпеці. Тепер на них чекає психологічне відновлення й поступове повернення до нормального життя», — додав Кулеба.
Депортація українських дітей
17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента росії володимира путіна та уповноваженої зі справ дітей рф марії львової-бєлової. Їх підозрюють у незаконному вивезенні українських дітей з окупованих територій до росії. А в липні 2023 року Офіс генерального прокурора розпочав розслідування участі білоруського Червоного Хреста в депортації українських дітей.
У разі депортації вас або вашої родини можна звернутися до Офісу омбудсмена:
- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
- на гарячу лінію: 0 800 501 720;
- за телефоном: 044 299 74 08.
Також у разі депортації дитини можна заповнити онлайн-форму заяви «Повідомити про зникнення/депортацію/примусове переміщення дитини» на сайті «Діти війни».