Ще не скандал, але вже сигнал: що означає «лист Спартц про Єрмака»

Пряме втручання американських політиків у внутрішню політику України, здавалося, пішло в минуле разом із Дональдом Трампом. Проте несподівана заява конгресвумен (українського, до слова, походження) Вікторії Спартц щодо глави Офісу президента Андрія Єрмака це змінила.

Спартц непрямо звинуватила Єрмака в «роботі на росію», і прямо — у саботажі боротьби з корупцією. Через це, за словами американської політикині, у Вашингтоні не розуміють, на що Україна витрачає американську допомогу.

Що сталося та які ризики можуть нести заяви Спартц — у матеріалі hromadske.

Перша українка в Конгресі

Про Вікторію Спартц в Україні вперше дізналися ще 2017-го, коли вона стала першою українкою, яку обрали до законодавчого органу американського штату Індіана. На виборах 2020 року Спартц стала, знову-таки, першою членкинею Палати представників українського походження — і українські ЗМІ стали писати про неї ще активніше.

Тоді ми дізналися, що уродженка міста Носівка Чернігівської області переїхала до США у віці 22 років, здобула економічну освіту, отримала громадянство, тривалий час працювала аудиторкою, і до обрання в легіслатуру Індіани (законодавчі збори штату) керувала фінансами тамтешньої прокуратури.

Паралельно розвивалася й політична кар’єра Спартц, про яку в Україні відомо дещо менше. А починалася вона із заснування індіанського відділення «Руху Чаювання» — радикального крила американської Республіканської партії, яке виступає проти загальної системи медичного страхування і за скорочення податків.

Політичні погляди Спартц є відповідними: вона не раз різко висловлювалася щодо демократів, а наприкінці 2020 року долучилася до республіканського руху «Сила свободи», який ставить за мету «боротися проти соціалізму в Америці» («соціалізм» — загалом поширене кліше, яким Республіканська партія критикує політичних опонентів).

«Геноцид українського народу з боку божевільного чоловіка»

Саме такими словами за тиждень після повномасштабного вторгнення в інтерв’ю CNN Вікторія Спартц охарактеризувала дії росії.

«Це різанина. Це вбивство українського народу. А вільний світ просто дивиться на це. Як багато людей він ще вб’є? Він хоче убити їх усіх, і вб’є якомога більше, якщо ми нічого не зробимо», — наголосила вона.

Цікаво, що пізніше конгресвумен українського походження не в одному інтерв’ю буде закликати до збільшення американської допомоги Києву — і принагідно критикувати президента-демократа Джо Байдена, який, на її думку, робить недостатньо.

Спартц була першою представницею влади США, яка приїхала в Україну після початку повномасштабної війни й відвідала Бучу. З Києва вона ж закликала Байдена якнайшвидше відновити роботу посольства в українській столиці. Вона також була присутня на підписанні президентом США історичного закону про лендліз для України й отримала від Байдена ту саму ручку, якою він поставив на документі підпис.

Водночас жодної помітної законодавчої ініціативи на підтримку України від самої Спартц не було.

Вікторія Спартц на підписанні президентом США історичного закону про лендліз для України AP Photo / Manuel Balce Ceneta

«Трампісти» і росія

Ще один штрих до політичного портрета Спартц: вона уникає (принаймні публічно) критики колишнього президента США Дональда Трампа, вплив якого на Республіканську партію досі великий. А це важливо з огляду на позицію республіканців щодо росії. Традиційно вона завжди була негативною, але якраз-таки після приходу до влади Трампа почала змінюватися — гасло «Америка понад усе» вимагало більшої зосередженості на внутрішній політиці.

Можна згадати історію з нібито втручанням України в американські вибори 2016 року, яка стала приводом для блокування військової допомоги Києву трьома роками по тому. Або ж слова Трампа після зустрічі з путіним — що, мовляв, йому він довіряє більше, ніж власній розвідці. Або його твердження про те, що накопичення російських військ на кордоні з Україною — це «геніальний хід». Нині ж 45-й президент США, який, вочевидь, планує боротися за найвищу посаду у 2024 році, заявляє: от якби він був на місці Байдена — війни не сталося б узагалі.

Після вторгнення рф в Україну «трампісти» з Республіканської партії постали перед проблемою: як узгодити свою політику «Америка понад усе» із закликами протистояти Кремлю? Найпростіша відповідь — ніяк.

І саме тому двоє затятих «трампістів» публічно сперечаються: чи давати Україні 40 мільярдів доларів допомоги чи ні, — а третій (пов’язаний із росією сенатор Ренд Пол) блокує голосування за цю допомогу під приводом того, що Київ може розкрадати кошти. Що, власне, і стало головною претензією Вікторії Спартц до України в інтерв’ю «Європейській правді».

«Проблема — не Єрмак»

«Проблема — не Єрмак. У вашій країні є проблеми, які не вирішуються. І коли я питаю, чому вони не вирішуються, то наші люди мені кажуть, що через Єрмака», — так Спартц пояснила своє звернення до Байдена з проханням перевірити «російські зв’язки» глави Офісу президента. В інтерв’ю вона називає принаймні дві такі проблеми: відсутність контролю над допомогою Україні та боротьба з корупцією.

Коли Спартц говорить про механізм контролю, то стверджує, що це питання порушували і демократи, і республіканці (хоча насправді в Конгресі про це заявив уже згаданий Ренд Пол, підтримали його самі лише республіканці, а вже невдовзі пакет допомоги було затверджено в повному обсязі).

Конгресвумен стверджує, що начебто пропонувала створити такий механізм неназваним представникам української влади, але ті відмовились. Тільки, звісно ж, що це за механізм і з ким саме говорила посадовиця — вона не розкаже, щоб не підігрувати російській пропаганді.

«Якщо ми не маємо можливості робити аудит, якщо ми не знаємо, що відбувається з нашою безпековою підтримкою (тобто зброєю), щойно вона перетне кордон… Вона може бути в Сирії, вона може опинитися в росії», — заявила пані Спартц. І, до слова, це геть-чисто повторює тезу російської пропаганди про те, що західна зброя з України потрапляє на «чорні ринки».

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак на зустрічі президента України з європейськими лідерами, 15 березня 2022 рокуОфіс президента України

Корупція по-українськи

Більш предметною є друга претензія Спартц — щодо блокування призначення голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Про це і до, і після повномасштабного вторгнення не припиняли говорити активісти й Захід. У листі до Байдена конгресвумен прямо згадувала призначення заступником Єрмака Олега Татарова, якого звинувачують у саботажі роботи антикорупційних органів.

«Ми витрачаємо мільярди доларів. В Україні були створені антикорупційні інституції, і нас турбує, коли ми бачимо, що ці інституції не можуть працювати. Мені кажуть, що це через Єрмака і людей, яких він ставить на посади. Я не знаю, чи це так, але коли президент Байден витрачає кошти в Україні, він повинен звітувати Конгресу за це», — казала Спартц в інтерв’ю «ЄП».

Варто нагадати, що призначення голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури всіляко саботувалося — на цьому наголошували її міжнародні представники. Коли конкурс формально закінчився у грудні, голова комісії з обрання керівника САП раптом попросила призначити спецперевірку кандидатів: її чомусь так і не провели. Зрештою через відсутність кворуму зірвалася і третя спроба.

Менше з тим, українська влада всіляко уникає теми конкурсу на голову САП.

Приміром, в інтерв’ю журналістам Данії в червні Володимир Зеленський кілька хвилин розповідав про антикорупційні реформи в Україні, однак жодного разу не згадав про цей орган. Тим часом Євросоюз зауважував, що призначення антикорупційного прокурора — це одна з вимог кандидатського статусу України. Але віцепрем’єрка Ольга Стефанішина потім заявила, що невиконання вимог не змінить рішення Європейської ради.

Останнє повідомлення від послів «Групи семи» про важливість призначення голови САП — сигнал, що ця тема важлива для Заходу, і навряд чи війна є виправданням для саботажу конкурсу.

***

«Ви навіть поводитеся так, наче у вас війни немає!.. Коли проїжджаєш вашими містами, коли дивишся, як ваші міста готуються до атак — бачиш, що багато де це не відбувається. Ви все чекаєте, що Захід усе робитиме. Люди сидять в ресторанах у Києві, наче війни у вас вже нема, тому що війна пішла на Схід».

Цей пасаж Спартц викликав обурення в журналіста «Європейської правди», який брав у неї інтерв’ю. Але в ньому можна прочитати й певний натяк: Захід чекає, доки Україна сама почне втілювати давно назрілі реформи, а не діятиме лише після тиску з боку партнерів. Бо таки не все можна виправдати війною.

Наразі ж «скандал» із заявами конгресвумен щодо Єрмака обмежився українським інформаційним простором. В американських ЗМІ йому приділили небагато уваги. Білий дім закиди Спартц також проігнорував.