«Східного партнерства» більше не існує — віце-прем'єрка з питань євроінтеграції

На тлі повномасштабної російської агресії проти України ініціатива «Східного партнерства» перестала бути життєздатною.

Про це заявила голова комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу, віце-прем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе під час виступу на конференції з безпеки та зовнішньої політики The Rīga Conference 2022, передає кореспондентка hromadske.

«"Східного партнерства" вже не існує як інструменту ... Як кажуть індіанці, якщо кінь мертвий, злізьте. Це те, що нам слід зробити. Ми маємо думати про майбутнє і, мабуть, шукати для цього інші інструменти та можливості» — вважає Климпуш-Цинцадзе.

Детальніше про «Східне партнерство»

Це зовнішньополітична ініціатива Європейського Союзу, яка поширюється на шість східноєвропейських сусідів Євросоюзу – Азербайджан, Білорусь, Вірменію, Грузію, Молдову та Україну. Ініціативу започаткували на Празькому саміті Східного партнерства 7 травня 2009 року. Стратегічним інтересом України щодо «Східного партнерства» було надання перспективи членства в ЄС і, як наслідок, перетворення ініціативи на з’єднуючу ланку з політикою розширення ЄС.

Україна — кандидат у члени ЄС

Україна отримала статус кандидата у члени Євросоюзу — лідери ЄС на саміті в Брюсселі 23 червня остаточно підтримали це рішення. Перед цим Європейський парламент ухвалив резолюцію, де закликав невідкладно надати Україні та Молдові цей статус.

Щоб розпочати переговори про вступ, Україна тепер має виконати низку рекомендацій Єврокомісії. Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина каже, що Україна планує виконати рекомендації Європейської комісії щодо початку переговорів про вступ до кінця 2022 року. Для цього у Верховній Раді планують ухвалити понад 30 законопроєктів.

Що означає для України статус кандидата?

  • Юридичне закріплення європейського майбутнього України. Це означає, що Україна не просто потенційно колись може приєднатися до ЄС — процес уже запущений, і вона відповідає вже значній кількості критеріїв, які висуваються до кандидатів.
  • Підготовка до членства передбачатиме завершення всеохопної трансформації всіх сфер. У цьому Україну постійно підтримуватиме Єврокомісія, надаючи необхідну консультаційну та іншу допомогу.
  • Україна стане повноправним членом програм та ініціатив ЄС, відкритих як для країн Євросоюзу, так і країн зі статусом кандидата на членство. Україна як країна-кандидат матиме ширші можливості для того, щоб її голос був почутий під час формування політик ЄС.
  • Отримавши статус-кандидата й розпочавши рух до членства, Україна ставатиме більш привабливою для інвесторів. Бізнес-клімат наближатиметься до умов країн ЄС: інвестори діятимуть на ринку, який є передбачуваним, а бізнес буде захищеним. Привабливість для інвесторів також потребуватиме надійних гарантій безпеки після перемоги над росією.
  • Україні буде доступна фінансова допомога для країн, які готуються до вступу в ЄС (Інструмент передвступної допомоги, IPA). Така допомога може надаватися через гранти, інвестиції або як технічна допомога.
  • Крім того, акумулюючи кошти для відновлення України сьогодні через спеціальний Трастовий фонд солідарності, ЄС ставитиметься до таких інвестицій не як до післявоєнної відбудови третьої країни, а інвестування в добробут потенційного майбутнього члена ЄС.