Що означає для України передача доказів воєнних злочинів рф від США до МКС — пояснює правозахисниця
Президент США Джо Байден наказав своїй адміністрації розпочати обмін доказами воєнних злочинів росії в Україні з Міжнародним кримінальним судом. Що означає цей крок для України — пояснила Олександра Романцова, українська правозахисниця та виконавча директорка організації «Центр громадянських свобод».
Про це Олександра Романцова сказала у коментарі hromadske.
Про рішення Байдена стало відомо із повідомлень західних ЗМІ, які своєю чергою посилаються на джерела. Офіційно Білий дім відмовився коментувати співпрацю з МКС. Хоча генпрокурор України Андрій Костін вже публічно подякував Сполученим Штатам за такий крок.
За даними Reuters, Пентагон чинив опір цьому кроку і приватно наголошував, що будь-яка співпраця з МКС може відкрити шлях для політизованого судового переслідування американських військ, дислокованих за кордоном.
Романцова пояснює, що між США та МКС не було налагоджено обміну інформацією, як, до прикладу, у Європейське агентство, яке співпрацює з судовими та поліцейськими органами країн-членів ЄСЄвроюсті, який відкрив спеціальну агенцію збору доказів щодо злочину агресії росії проти України. Там всі 26 прокуратур обмінювались інформацією. Це допомагає накопичувати інформацію про тих злочинців, які діють у декількох країнах-членах Європейського союзу.
«Результати слідства у всіх країнах світу особливим законодавством захищені. Тож для того, щоб обмінюватися такою інформацією, потрібні спеціальні договори. Вони описують як ця інформація має зберігатися, коли її дізнається прокуратура іншої країни тощо. Бо законодавство у цьому випадку може бути в загальному принципі однакове: всі бережуть інформацію, бо є таємниця слідства. Але, наприклад, стандарти що значить "таємниця слідства" можуть відрізнятися. Тому так важливо мати ці договірні стосунки», — пояснила Романцова.
Для України це важливо, бо для того, щоб відкрити кейс проти військово-політичного керівництва росії у МКС мають бути беззаперечні аргументи. Романцова зазначила, що МКС має дуже сильну систему захисту щодо обвинувачених. А США мають серйозні стандарти доказовості, збору інформації, розвідувальну систему.
«Звинувачують там (у МКС - ред.) у найстрашніших злочинах у світі: воєнні злочини, геноцид, злочини проти людяності, злочин агресії. Якщо людину визнали винною, вона має понести покарання, яке фактично знищить її життя. Те, що ти був президентом, не матиме жодного значення, матиме значення лише те, що ти скоїв злочин [...] Стандарти доказовості в МКС значно вищі, ніж стандарти доказовості в українських справах. І це велика проблема зараз для українських прокурорів. Тому важливо також, щоб це відбувалося безпосередньо між МКС і Америкою», — сказала Олександра Романцова.