«Що я можу зробити для політв’язнів?» — Громадське проведе правозахисну дискусію на фестивалі Docudays UA

У межах правозахисної програми фестивалю документального кіно Docudays UA 27 березня о 15:00 Громадське проведе спеціальний захід, присвячений допомозі в’язням Кремля та їхнім сім’ям.

У межах заходу відбудеться показ фільму Громадського «Етапом через пів-Землі»: історія ув’язнення Сенцова і Кольченка» та дискусія «Що я можу зробити для політв’язнів?», в якій візьмуть участь учасники правозахисних рухів та журналісти.

«Етапом через пів-Землі: історія ув’язнення Сенцова і Кольченка» — це документальний фільм Громадського телебачення про один із найгучніших процесів над українцями після анексії Криму. Екоактивіста Олександра Кольченка та кінорежисера Олега Сенцова звинуватили в підготовці терактів, засудивши Олександра до 10, а Олега до 20 років позбавлення волі. Їх утримували в СІЗО в Москві, судили в Ростові, перевозили етапами на Урал і аж до російської Арктики. Знімальні групи Громадського побували у ключових містах на шляху їхнього етапу — Москві, Ростові, Челябінську, Лабитнангі, а також окупованому півострові, показуючи, в яких умовах утримують українців та які люди опікуються їхніми долями там.

Сьогодні у російських тюрмах перебуває понад 90 заручників Кремля. У 2018-му за голодуванням Олега Сенцова слідкував світ, а українські правозахисники добилися уваги лідерів найвпливовіших держав, аби визволити українського режисера та інших політв’язнів. Однак і після цього в полон потрапляли нові, в тому числі військовополонені. Лише минулого тижня в російському Ростові місцевий суд ухвалив вирок, за яким 20-річного українця Павла Гриба позбавили волі на 6 років. Хлопця звинуватили в «організації теракту», хоча жодного підтвердження під час суду прокурори надати так і не змогли.

За ці 5 років після анексії Криму та початку війни на Донбасі стало зрозуміло, що попри зусилля окремих особистостей, правозахисників, і української держави, не існує системного і дієвого механізму ані визволення полонених, ані допомоги тим, кого затримують. Але яким він має бути і що кожен з нас – держава, правозахисник, культурний діяч чи просто громадянин – може зробити для того, щоб полегшити долю тих, хто перебуває за ґратами через війну?

27 березня в межах дискусії «Що я можу зробити для політв’язнів?» журналісти та учасники правозахисних рухів обговорять можливості допомоги людям, які сидять в російських застінках. В дискусії візьмуть участь координаторка організації «Медійна ініціатива за права людини» Марія Томак, голова ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля» Ігор Котелянець та журналістка Юліана Скібіцька — єдина українська репортерка, яка висвітлювала суд над Павлом Грибом з місця подій. Модератором заходу виступить Наталія Гуменюк — журналістка Громадського, яка є автором низки репортажів та документальних фільмів про кремлівських арештантів.

Захід відбудеться 27 березня о 15:00 приміщенні IZONE (1 поверх) за адресою вул. Набережно-Лугова 8. Вхід вільний.