Що якби люди могли впадати в анабіоз? Поки такого винаходу немає, але експерименти на мишах дають обнадійливі результати
Письменники—фантасти уявляли, що з'явиться технологія, завдяки якій люди зможуть впадати в анабіоз на роки. Але досі такого винаходу не було. Проте експерименти на мишах дають надію, що така технологія може все ж з'явитись у майбутньому.
Дослідження опублікували у Nature Metabolism, передає New York Times.
Деякі тварини вміють узимку впадати у сплячку, сповільнюючи свій метаболізм, що допомагає їм дожити до весни без їжі. Вчені намагаються зрозуміти, як працює такий стан.
Американським науковцям вдалося привести мишей у стан, подібний до анабіозу. Для цього вони впливали на мозок тварин ультразвуковими імпульсами.
Учені сконструювали крихітні ультразвукові ковпаки для мишей. Ці пристрої видавали у певну ділянку мозку 6 імпульсів, які тривали 10 секунд. Після впливу ультразвуку миші переставали рухатися.
Дослідники виміряли їхню температуру тіла, частоту серцевих скорочень та рівень метаболізму — всі показники були знижені. Миші залишалися в такому стані приблизно годину після впливу ультразвуку, а потім повернулися до нормального стану.
Також науковці помітили у мозку тварин білок TRPM2, який, схоже, чутливий до ультразвуку. Коли дослідники знизили рівень цього білка у мишей, тварини стали стійкими до впливу ультразвуку. Водночас є імовірність, що на білок у мозку впливає не лише ультразвук, а й тепло, яке утворюється під час імпульсу.
Дослідження ще перебувають на ранній стадії. Тож науковці не можуть впевнено сказати, чи зможе ультразвук вплинути на метаболізм більших тварин, а тим паче — у людей. Проте вивчення можливостей ультразвуку продовжиться.