Шок, розпач і невизначеність: реакція світу на перемогу Трампа
Сполучені Штати визначили нового президента. 45—м господарем Білого дому стане кандидат від Республіканської партії Дональд Трамп. Громадське зібрало реакцію світової спільноти на підсумок президентських перегонів у США.
«Не секрет, що у нас із майбутнім президентом є суттєві розбіжності в поглядах. Та зараз ми всі вболіваємо за нього та його успіх. Він повинен об’єднати країну і вести її за собою», – зробив заяву чинний президент Сполучених Штатів Барак Обама. Він пообіцяв спростити процес зміни президентської адміністрації і запросив Дональда Трампа на зустріч у Білий дім. Обама наполіг: мирний процес передачі президентських повноважень є основою демократії, і він пообіцяв його забезпечити – так само, як вісім років тому цей процес забезпечив республіканець Джордж Буш молодший.
Значно раніше за чинного президента США привітання Трампу висловив лідер Російської Федерації. Владімір Путін пригадав передвиборчі обіцянки 70-річного мільярдера і розставив у своїй телеграмі однозначний акцент: перемога Трампа відкриває шлях до поліпшення стосунків Росії зі Сполученими Штатами: «Ми усвідомлюємо, що цей шлях не буде простим, – визнав Путін. – Та ми готові внести свою лепту, зробивши все для нормалізації російсько-американських стосунків».
У розпал американських виборчих перегонів офіційний Вашингтон, нагадаємо, звинуватив Кремль у санкціонуванні хакерських атак на низку американських установ – зокрема, успішного зламу серверів Комітету Демократичної партії. Такої ж позиції дотримувалася і конкурентка Трампа, демократка Гілларі Клінтон: «Метою Росії є вплинути на перебіг нашої президентської кампанії. І повірте, роблять вони це не для того, щоб допомогти мені, – це робиться заради перемоги Трампа». Детальніше про російський слід в американській президентській кампанії Громадське розповідало у жовтні.
«[Результати] американських виборів спричинили період невизначеності», – визнав у своєму зверненні до Трампа президент Франції Франсуа Олланд. Французький лідер привітав республіканця зі здобуттям перемоги і підтвердив намір своєї країни продовжувати співробітництво з США – зокрема, у сфері боротьби з тероризмом. Проте водночас відзначив, що до перемовин з наступною адміністрацією Білого дому він підходитиме «з обережністю та відвертістю». Крім того, перемогу Трампа Олланд подав як ще одне підтвердження того, що Європі як ніколи варто зберігати єдність.
Солідарна з представником Франції у цьому канцлер Німеччини Ангела Меркель. Визнання німецько-американських стосунків стратегічно важливими і привітання Трампа вона доповнила заявою: «Німеччину та Сполучені Штати пов’язують спільні цінності: демократія, свобода, верховенство права і повага до людської гідності незалежно від походження, кольору шкіри, релігії, гендеру, сексуальної орієнтації чи політичних поглядів, – відзначила Меркель з Берліна. – Я пропоную майбутньому президенту Дональду Трампу співпрацю на основі саме цих цінностей».
Значно більш оптимістично налаштована прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей. «Я чекаю на можливість співпрацювати з Трампом. Британія та Сполучені Штати мають тривалу і особливу історію стосунків, що спирається на цінності свободи і демократії. Ми є і будемо залишатися надійними партнерами у сферах торгівлі, безпеки та оборони», – написала Мей у листі новообраному американському президентові.
Однозначно позитивною на перемогу Трампа можна назвати реакцію крайніх правих сил Європи.
«Це хороші новини для Франції», – стверджує лідер французького Національного Фронту Марін Ле Пен.
«Їхній світ руйнується, наш тільки починає будуватися», – твітнув її найближчий соратник Флоріан Філіппо.
Голова націоналістичної партії «Альтернатива для Німеччини» Фройке Петрі, своєю чергою заявив, що перемога Трампа «зробила його щасливим».
Виконуючий обов’язки голови Партії незалежності Сполученого Королівства Найджел Фарадж, що агітував за Трампа на кількох мітингах, заявив, що перемога республіканця затьмарила навіть його головне досягнення – Брекзит.
Лідер Угорщини і ще один представник правого крила Віктор Орбан прокоментував вибір американських виборців як «підтвердження того, що демократія працює». Усі ці лідери підтримують Трампа в тому, що стосується обмеження права на в’їзд і депортації нелегальних мігрантів.
«Вітаю рішення американських громадян і повторюю заяву про намір співпрацювати з Дональдом Трампом для покращення стосунків Мексики і США», – повідомив читачів у твіттері президент Мексики Енріке Пенья Ньєто. Влітку він став першим іноземним лідером, який прийняв офіційний візит Трампа.
Пенья Ньєто був занепокоєний передвиборчими обіцянками Трампа побудувати на кордоні з його країною стіну для обмеження в’їзду на територію Сполучених Штатів нелегальних мігрантів. Проте, згідно з офіційною заявою, під час зустрічі політики цю тему не обговорювали. Опісля Трамп не відмовився від своєї обіцянки – вона залишилась чи не головним символом його кампанії. Курс мексиканського песо миттєво впав після оголошення виборів у США.
Хвилюють обіцянки Трампа й Іран. Під час виборчого циклу республіканець неодноразово висловлював розчарування мирною угодою, ініціатором якої була адміністрація Обами. Зняття міжнародних санкцій із близькосхідної країни та розмороження її іноземних рахунків в обмін на припинення іранцями розробки ядерного арсеналу Трамп вважає «однією з найгірших угод в історії людства». Хіба що умови договору про Північноамериканську зону вільної торгівлі він називає гіршими для США.
Та міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф наполягає – американці дали зобов’язання, а отже повинні їх виконувати:
«Сполучені Штати повинні виконувати умови договору, оскільки вони є частиною багатосторонньої міжнародної угоди», – цитує його слова іранське інформаційне агентство Tasnim. Крім того голова зовнішньополітичного відомства Ірану попередив нового американського президента про те, що він повинен «усвідомлювати реалії Близького Сходу та цілого світу».
Ставлячи під сумнів угоду з Іраном, водночас під час передвиборчої кампанії Трамп припускав, що Сполучені Штати можуть скоротити витрати на оборонну галузь, передавши ядерну зброю низці союзників – зокрема, Японії та Південній Кореї. У такий спосіб, на його думку, ці країни були б здатні власноруч захистити себе від загрози КНДР.
Як на це відреагував провідний гравець азійського регіону і союзник Північної Кореї Китай? У стриманій заяві президент КНР Сі Цзіньпін підкреслив важливість китайсько-американської співпраці, наголосивши на тому, що на двох провідних економіках світу лежить велика відповідальність. При цьому китайський лідер утримався від коментарів з приводу суперечливих передвиборчих заяв Трампа – той обіцяв викрити маніпуляції Пекіна з юанем, збільшити мито на китайські товари і нав’язати китайським компаніям жорстку конкуренцію.
Показовими виявилися і реакції на перемогу Трампа перших осіб Ізраїлю та Палестини. Ізраїльський прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу привітав республіканця, назвавши його «справжнім другом ізраїльської держави».
Напередодні виборів член його кабінету міністрів Нафталі Беннет заявляв про те, що перемога Трампа відзначить «кінець ери Палестини». Проте, президент палестинців Махмуд Аббас висловив сподівання, що конфлікт його держави з Ізраїлем буде вирішено саме за каденції Трампа.
Варто відзначити і привітання, яке майбутній господар Білого дому отримав від президента Філіппін Родріго Дутерте. Ініціатор масштабної війни з нелегальним обігом наркотиків, кількість жертв якої за кілька місяців досягла кількох тисяч осіб, привітав обрання Трампа: «Хай живе президент Трамп! Ми обоє часто переходимо на лайку, у нас багато спільного», – заявив Дутерте. При цьому зазначивши – нова адміністрація у Вашингтоні може змінити його думку з приводу зовнішньополітичних інтересів. Стратегічно важливий союзник США у Тихоокеанському регіоні — Філіппіни — після обрання Дутерте суттєво поліпшили стосунки з Китаєм. Та обрання Трампа може відвернути острови від Пекіна і повернути їх у сферу впливу Сполучених Штатів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пропагандистська війна на Філіппінах: інтернет як зброя
Вирішили не приховувати свої думки щодо нового американського президента й місцеві лідери думок. Халк Хоган – відомий раніше реслер і голлівудський актор, а також один із небагатьох зіркових прихильників Трампа – назвав його перемогу «дивом». Хоган є близьким другом Пітера Тіля, співзасновника платіжного сервісу PayPal – і одного з найбільших донорів президентської кампанії Трампа.
Проте значно більше відомих американців висловили розчарування підсумком виборів.
«Зима справді близько, я ж вам казав, – написав у блозі творець всесвіту «Гра престолів» Джордж Мартін. – Дональд Трамп є найменш кваліфікованим кандидатом у президенти в історії, а в січні він стане найгіршим президентом”.
Розділяє думку письменника комік Тревор Ноа.
«Першого в історії президента-афроамериканця замінить людина, кандидатуру якої підтримав Ку-клукс-клан», – додасть він в ефірі «The Daily Show», посилаючись на підтримку кандидатури Трампа офіційною газетою «Переваги білих».
«Позитивним аспектом у цій історії є те, що ми більше не будемо вдавати, ніби повністю звільнилися від расизму та сексизму. Запитання ж полягає в тому, що робити далі», – підсумовує відома за ролями у фільмах «Дерево життя» та «Інтерстеллар» актриса Джессіка Честейн.
«Моя матір народилася за два дні до того, як жінки отримали право голосувати на виборах. Незадовго до своєї смерті, коли їй було 92 роки, вона сказала мені, що часи змінилися, і що вона готова проголосувати за жінку. До цього вона голосувала за представника Демократичної партії лише раз – за Джона Кеннеді», – розповідає комік Стівен Колбер.
Та значно більше, ніж поразка Гілларі Клінтон його засмучує те, що його співвітчизники ще ніколи не були настільки розділеними. Більше половини опитаних демократів, наводить Колбер соціологічні дані газети The Washington Post, визнають, що їх лякає Республіканська партія, а 49% республіканців бояться демократів. Закінчує монолог ведучий «Late Show» переліком речей, які вже зараз можуть об’єднати Сполучені Штати: «Гадаю, ми всі можемо погодитися – це були надзвичайно виснажливі і жорстокі вибори».
/Ярослав Друзюк