Шольц підтримав ідею Макрона про створення нової організації навколо ЄС, до якої увійшла б Україна
Канцлер Німеччини Олаф Шольц підтримав пропозицію президента Франції Еммануеля Макрона щодо створення на рівні з ЄС клубу союзників, які з різних причин не є членами Євросоюзу.
Про це Шольц сказав під час виступу перед пресою протягом зустрічі з французьким президентом 9 травня, пише DW. За його словами, до такого клубу могли б увійти Велика Британія та Україна.
«Я однозначно хочу сказати, що це є дуже цікавою пропозицією», — наголосив Шольц, додавши, що він «дуже задоволений цією пропозицією, яку ми обговорюємо разом». Менше з тим, канцлер проти гальмування вступу до ЄС країн Західних Балкан.
Що ще за клуб?
9 травня Макрон заявив, що процес вступу України в Євросоюз після отримання статусу кандидата може тривати роки чи навіть десятиліття. Тому він запропонував створити нову організацію для демократичних європейських країн, які не є членами ЄС.
У такий спосіб Макрон пропонує не знижувати стандарти приєднання до ЄС, а створити паралельну структуру, до якої зможуть приєднатися колишні члени ЄС або країни, які прагнуть туди вступити.
Зближення України та ЄС
Президент Володимир Зеленський 28 лютого підписав заявку на членство України в Євросоюзі. 1 березня Європейський парламент майже одностайно проголосував за резолюцію, в якій закликав інституції Європейського Союзу працювати над тим, щоб надати Україні статус кандидата в ЄС.
Наразі Україна вже заповнила опитувальник, який допоможе ЄС вирішити, чи має наша країна стати кандидатом на вступ. Як розповів заступник голови Офісу президента Ігор Жовква, далі Єврокомісія має надати свій висновок і передати опитувальник Європейській Раді. Коли його схвалять, Україна отримає статус країни-кандидата й почне переговори про вступ до ЄС. За словами віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, Україна сподівається отримати статус кандидата у червні 2022 року на саміті лідерів Європейського Союзу.
Переговори про вступ серед чинних членів ЄС тривали по-різному. Наприклад, Швеція подала заявку в 1991 році, а вже у 1995 стала членом. Натомість Туреччина заявку подала ще в 1987 році й досі не приєдналася до ЄС.