Штучне «святкування» 9 травня росією та підписання ленд-лізу Байденом: головне за день

До 9 травня росія проводить військовий парад у Москві без оголошення мобілізації, у Варшаві червоною фарбою облили посла рф, а на окуповані території України для «святкувань» завезли масовку. Водночас Україна заповнила другу частину опитувальника ЄС, а президент США Джо Байден підписав ленд—ліз для України. Зібрали головні новини за день 9 травня.

Байден підписав ленд-ліз

Президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз та захист демократії в Україні. Він допоможе швидше та краще озброювати українців у боротьбі проти російського вторгнення.

У тексті документа йдеться про надання президентові США розширених повноважень щодо передачі або надання в оренду Україні оборонних засобів для «захисту цивільного населення від російського військового вторгнення» й для інших цілей.

Україна заповнила опитувальник ЄС

Володимир Зеленський повідомив про передачу другої частини заповненої анкети-опитувальника для отримання Україною статусу кандидата на членство в ЄС. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що рішення можуть ухвалити вже в червні.

Водночас президент Франції Емманюель Макрон заявив, що процес вступу України в Євросоюз може тривати кілька десятиліть. Тому він пропонує створити нову організацію для демократичних європейських країн, які не є членами ЄС.

Нові виявлені жертви на Київщині

Українські правоохоронці продовжують документувати злочини російсько-окупаційних військ, скоєні під час окупації Київської області. Під час проведення слідчих дій поблизу смт Макарова на узбіччі автодороги знайшли поховання трьох цивільних чоловіків. За попередньою інформацією, їх убили пострілами в голову російські військові під час окупації населеного пункту.

Понтонні мости на Луганщині

На Луганщині російсько-окупаційні війська намагаються розвивати наступ, продовжуючи спроби форсування річки Сіверський Донець. Окупанти збудували три понтонні переправи і підтримують сухопутні війська артилерією та авіацією, повідомили в Міноборони.

Видання CNN, проаналізувавши супутникові знімки, пише, що принаймні один понтонний міст окупантів уже зруйнований, а знищені танки й інша техніка наполовину занурені в річку. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що українські війська зараз зачищають територію Білогорівки, куди через понтонну переправу річкою перейшли окупанти.

Ракетні удари по Одесі та області

Зранку окупанти вдарили по Одеській області 4 ракетами типу «Онікс» із ракетного комплексу «Бастіон», який розташований в окупованому Криму. Внаслідок удару зазнав пошкодження об'єкт інфраструктури в одному з районів області.

Удень окупаційні війська завдали ракетного удару по Одесі під час візиту до міста голови Європейської Ради Шарля Мішеля, який приїхав відзначити День Європи.

А ввечері окупанти знову вдарили ракетами по Одеській області: запустили три «Кинджали» з літака стратегічної авіації Ту-22. Через це дві людини дістали поранення, зруйновані п'ять будівель. Триває розбір завалів, з-під яких врятували собаку.

11 людей під завалами на Луганщині

У селі Шипілове Луганської області 11 цивільних, які опинилися під завалами внаслідок обстрілу будинку російсько-окупаційними військами, перестали виходити на звʼязок.

Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що рятувальники зможуть почати розбирати завали, коли територію зачистять від окупантів. За його словами, українські військові вже зачищають Білогорівку.

«Святкування» 9 травня

На військовому параді в Москві президент росії володимир путін виступив із короткою промовою до 9 травня. Він не оголосив війну Україні офіційно й не анонсував мобілізацію, як про це повідомляли західні медіа. Натомість путін вкотре звинуватив західні країни та НАТО в тому, що вони відмовились від діалогу, до якого закликали в рф. За його словами, росія «завдала попереджувальний удар агресії», а рішення розпочати війну було своєчасним і єдиним правильним.

У Варшаві українські активісти облили російського посла Сергія Андрєєва штучною кров'ю, коли той намагався покласти квіти до пам'ятника радянським солдатам. Під крики «фашисти» й у супроводі поліцейських Андрєєв залишив місце інциденту.

«Святкування» з нагоди 9 травня російські окупанти провели і в тимчасово захоплених містах України: влаштували урочисті процесії, а також знімали пропагандистські ролики. Такі заходи зафіксували у Херсоні, Новій Каховці, Маріуполі, Волновасі, Вовчанську. Перед цим російські війська обстрілювали захоплені міста й викрадали місцевих активістів.

Зокрема, у Херсоні окупанти провели «урочистості», на які завезли людей, імовірно, з росії та окупованого Криму. За словами місцевої мешканки, завезені люди погано орієнтуються в місті, деякі розмовляють з відвертим російським акцентом. Якщо на мітингу й були місцеві, то дуже мало, вважає місцева жителька.

У Мелітополі окупанти теж влаштували «святкування», але воно було далеко не таким, як його планували. Серед причин — опір місцевого населення. Мер Іван Федоров розповів, що більшість людей привезли напередодні з окупованого Криму, а самопроголошена влада міста не взяла участь у «параді», оскільки боїться місцевого населення.

У заблокованому росіянами Маріуполі окупанти також влаштували «святкування» з нагоди 9 травня. Параду в місті не було, проте відбулася хода з 300-метровою георгіївською стрічкою на чолі з ватажком самопроголошеної «ДНР». За словами радника мера, для цього людей привезли з тимчасово окупованих Новоазовська та Донецька, також вибірково залучали літніх людей із Маріуполя.

Ситуація на фронті

У Маріуполі, попри оголошений режим припинення вогню, російсько-окупаційні війська відновили штурм заводу «Азовсталь», де тримають оборону українські військові. Водночас на Донбасі триває бій за місто Рубіжне, повідомили в Генштабі.

Найбільша активність окупантів спостерігається на Слобожанському й Донецькому напрямках. Водночас практично вздовж усієї лінії зіткнення ворог продовжує застосовувати всі наявні засоби артилерії та авіацію для обстрілів позицій українських військ, руйнування цивільної та військової інфраструктури.

226 дітей загинули за час війни

Станом на ранок 9 травня, згідно з офіційними даними, внаслідок російського вторгнення в Україні загинули щонайменше 226 дітей, і ще більш як 415 зазнали поранень. Ці цифри не остаточні, оскільки все ще знаходять тіла загиблих у місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.

Скасування мит на сталь

США тимчасово, на 12 місяців, призупиняють стягнення 232-х мит (25% від усіх) на українську сталь та вироби з неї, щоб підтримати металургійну галузь — одну з найважливіших у промисловості України. «Скасування цих мит буде поворотним моментом у торгових відносинах між Україною і США», — написала міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Експерти про кінець війни

путіну в якийсь момент доведеться визнати, що «спеціальна військова операція» була провальною — каже експосол США в Україні. Наразі є два найбільш обговорювані сценарії завершення війни проти України:

  • перший — це просто припинення вогню по лінії зіткнення. Тобто є ризик, що росія утримає території, які вона окупувала до 24 лютого;
  • другий — реальне закінчення війни, припинення усіх наступальних операцій та виведення російських військ із території всієї України. Винятком може бути лише Крим (щодо нього рішення ухвалити можуть пізніше).

Водночас експерти вважають, що для України перемога у війні з росією складатиметься з трьох частин.

  • По-перше, потрібно повернути окупантів до кордонів, де вони були 23 лютого.
  • По-друге, США мають узяти на себе довгострокове зобов’язання щодо повного відновлення українського суверенітету — тобто повернення під контроль Києва Криму та Донбасу.
  • По-третє, необхідно добитися того, щоб десятки тисяч українців, яких викрадають і депортують до росії, негайно повернулися до України.

Як зараз змінився характер бойових дій, коли й на яких умовах прогнозувати завершення війни та як військова допомога партнерів «перетягує» перемогу на бік України — читайте прогнози військових та ексдипломатів зі США і Британії.