Штучний інтелект навчили виявляти рак простати за аналізом сечі. Це дозволить швидше діагностувати захворювання
У Корейському інституті науки й технологій (KIST) навчили штучний інтелект розпізнавати фактори раку в сечі людини. Науковці обіцяють, що результат діагностики буде відомий вже через 20 хвилин із точністю в 99%.
Відповідне дослідження опублікували в American Chemical Society, передає EurekAlert.
Рак простати діагностують за допомогою аналізу на виявлення простатичного специфічного антигену (KLK3). Точність такого способу діагностики — приблизно 30%, тому пацієнтам необхідно зробити додаткову інвазивну з організму людини беруть шматок клітини чи тканини для мікроскопічного дослідженнябіопсію.
Аналіз сечі використовується для виявлення, чи є людина у групі ризику до захворювання, але не для точної діагностики. Це відбувається, оскільки в сечі низька концентрація біологічні індекси, за якими можна об'єктивно оцінити розвиток хворобифакторів раку.
Науковці з KIST створили ультрачутливий біосенсор на основі електричних сигналів, який працює зі штучним інтелектом. Біосенсор навчили розпізнавати чотири фактори раку в сечі замість одного. Штучний інтелект аналізує кількість цих факторів раку та на основі цього може діагностувати з майже 100-відсотковою точністю рак простати. Вчені випробували новий спосіб на 76 зразках сечі, і біосенсор діагностував у них рак простати з 99-відсотковою точністю.
Вчені вважають, що цей спосіб зменшить витрати на діагностику захворювання, а також розвантажить медичних працівників. Надалі штучний інтелект можна навчити діагностувати інші види раку, кажуть у KIST.
Детальніше про рак простати
Це злоякісне новоутворення, що розвивається з епітелію передміхурової залози та вважається одним із найбільш поширених онкологічних захворювань серед чоловіків. Цей тип раку виявляють переважно у чоловіків, яким за 65 років, зазначають у МОЗ.
Серед симптомів можуть бути розлади у сечовипусканні, кров у сечі або спермі, біль у спині, стегні, тазі, болісна еякуляція.
В Україні через рак простати помирає кожен 41-ий. У світі цей показник становить 18,7. Як зазначають у МОЗ, причина в тому, що це онкозахворювання безсимптомне на ранніх стадіях, а також із тим, що чоловіки рідко звертаються до уролога.